ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

5 tipů pro pohodlný a zdravý spánek: Výběr matrace 1.díl

Na nákup matrace si vyhraďte vždy dostatek času. Koupí kvalitní matrace se jednou provždy můžete zbavit bolesti zad či za krkem. Na trhu je spousta typů a výrobci si vždy ten svůj výrobek vychválí jako nejlepší. Jak se tedy v nabídce orientovat a vybrat si ideální matraci?

Jak vybírat správně

Než se vydáte na nákup matrace, popřemýšlejte nejdříve o svých představách a požadavcích. V klidu si projděte internet a o jednotlivých typech matrací si zjistěte co nejvíce informací. Měli byste znát výšku, šířku, délku matrace a zda jí budete používat každý den nebo jen k občasnému přespání. Důležitý je také rošt, na kterém bude matrace položená. Ne každý je vhodný pro všechny typy matrací. V obchodě se nestyďte a klidně si na matraci lehněte a vyzkoušeje jak vám bude vyhovovat při ležení.

Co ovlivňuje výběr?

Výběr matrace ovlivňuje zejména tvrdost, nosnost, použité materiály, výška a finance. V dnešním článků se budeme zabývat tvrdostí, nosností a cenovou dostupností matrací.

Tvrdost matrace

tvrdost matrace Tvrdost je první faktor na který se zaměříme. Již dávno neplatí, že čím tvrdší tím lepší. Je třeba brát v úvahu to, co preferujete a také vaši váhu. Obecně platí, že čím je člověk těžší, tím tvrdší matraci by měl mít.

Většina výrobců rozděluje tvrdost do 3 kategorií:

  • Tvrdá - ideální pro polohu na zádech
  • Středně tvrdá - vhodná především pro polohu na boku nebo při častém otáčení během spánku
  • Měkká - taktéž ideální tvrdost pro polohu na boku
Podle odborníků můžeme matrace rozdělit ještě podle stupně jejich tvrdosti a to do čtyř kategorií:
  • Tvrdost 1 - nejměkčí typ matrace. Do této skupiny se řadí matrace latexové a některé matrace ze studené pěny a z líné pěny.
  • Tvrdost 2 - sem řadíme mnoho typů matrací. Můžeme do této skupiny zařadit matrace taštičkové, sendvičové, ze studené pěny, z biopěny či některé latexové.
  • Tvrdost 3 - tento typ matrací bude vyhovovat spíše člověku s vyšší váhou. Pro lehčí typy již může být příliš tvrdá. U každého druhu matrace najdeme typ s touto tvrdostí.
  • Tvrdost 4 - určené zejména pro větší váhu. Matrace s největší tvrdostí, najdeme je u pružinových, sendvičových či u matrací ze studené pěny.
Existují také partnerské matrace s kombinovanou (dvojí) tvrdostí. Ve většině případů se vyrábějí jako kombinace tvrdostí 2 a 3, které vyhovují většině lidí.

Zvoleným podmínkám nevyhovují žádné slevové nabídky.

Koupit matraci se slevou


Výška matrace

matrace Při výběru je neméně důležitá i výška matrace. Pokud zvolíte úzkou matraci o 10 cm, nejspíše ucítíte každou laťku na roštu a spánek moc kvalitní nebude. Matrace kvalitní vysoké 18 až 20 cm vám již nabídnout úplně jiný komfort a nevadí jim ani méně kvalitní podklad. Vyšší matrace jsou sestaveny z několika vrstev materiálu (sendviče). Každá vrstva má jiné vlastnosti a jinou funkci.

U nás se nejčastěji kupuje výška 16 až 24 cm. Vždy záleží především na tom, jak často budete na matraci spát a na vašich finančních možnostech. Doma potřebujete matraci vyšší, na chalupě se vyspíte i na 10 cm. Pokud chcete matrace do manželské postele, nikdy nekombinujte různé výrobce. Každý má tu svou výšku nastavenou trochu jinak a v hrbolaté posteli by se vám spalo velice špatně.

Finance

Cena matrace se odvíjí od výrobce a také od vašich finančních možností. Určitě je to však věc na které byste neměli příliš šetřit.

Až třetinu ceny tvoří potah na matraci, který musí být pratelný, prodyšný a odvádět vlhkost z těla.V nejnižší cenové kategorii seženete standardní matraci s potahem z klasického úpletu a výškou matrace 10 až 16 cm.

Ve střední cenové kategorii pořídíte matraci s lepšími ortopedickými vlastnostmi a vyšší životností, která se pohybuje kolem 5 až 10 let. Výška se pohybuje od 16 do 24 cm.

Pokud chcete opravdu luxusní matraci, musíte si již něco připlatit. Výška takové matrace je ovšem více jak 20 cm, potah bývá z bavlny, bambusu či jiných materiálů.

Po přečtení našeho článku se vám může zdát, že výběr matrace je skutečný oříšek. Ovšem nebojte se, až tak složité to není a vždy si můžete nechat poradit odborníkem. V příštím díle o výběru matrací se dozvíte více o jednotlivých typech a  rozměrech.

Koupit matraci se slevou

Slevový server garantuje: