ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

5 tipů pro pohodlný a zdravý spánek: Výběr matrace 2.díl

Ve známé frázi "vyspat se do růžova" je více pravdy než by se myslelo. Pokud máme kvalitní spánek, budíme se veselejší a v plné kondici. I proto je výběr matrace tak důležitým krokem. Navíc si nevybíráme matraci jen na pár dní, ale nejlépe na několik let.

Druhy matrací: pružiny, pěny a sendviče

Matrace se vyrábějí z nejmodernějších materiálů, které jsou zárukou kvality. Obvykle se matrace (většinou pěnové) profilují zářezy. Tyto zářezy se poté vyplňují různými materiály, které vytvářejí zóny.

V módě jsou nyní matrace s obsahem nanočástic stříbra, které brání rozšiřování různých bakterií nebo roztočů. Další novinkou na trhu jsou matrace z přírodních Bio materiálů, které jsou vhodné pro alergiky.

Pružinové matrace

Pružinové matrace rozdělujeme na klasické pružiny a pak na tzv. taštičkové. První zmíněné mají pružinové jádro a jsou vzájemně provázány. Na povrchu má matrace pevnou polyuretanovou pěnu a potah. Tyto matrace jsou z těch levnějších, ale nejsou vhodné k pravidelnému spaní.

taštičkové matrace Taštičkové matrace mají již jednotlivé pružiny uložené v kapsách (taštičkách) a jsou doplněné vhodnou pěnou. Dobře kopírují tělo a páteř, jsou prodyšné a dobře odvádějí vlhkost z povrchu. Navíc mají poměrně vysokou životnost.

Pružinové i taštičkové matrace se hodí na pevnou podložku a naopak nepatří na polohovací rošty.

Pěnové matrace

matrace V kurzu jsou nyní hlavně tzv. studené pěny, které se vyrábějí za nižších teplot, mají vyšší hustotu, lepší odpružení a větší životnost než klasické PUR pěny. Studené pěny mají různá označení, například HR pěna, GR pěna. Velkým hitem je ale tzv. líná pěna, která mění tvrdost podle teploty. Jak ji zahříváme tělem, tak pomalu měkne a díky pomalému vracení se do původního stavu nevytváří velký tlak proti tělu.

Pěnové matrace jsou vhodné na všechny druhy roštů.

Latexové matrace

Latexové nebo kokosovolatexové matrace jsou dnes již pomalu na ústupu. Latex je syntetický materiál, který je vylit do formy, která má otvory podle anatomického tvaru těla. Rozlišují se různé zóny dle tvrdosti. Kvalitu matrace určuje počet zón. Existují také latexovo-kokosové matrace, které lze označit za sendvičové, protože kombinují dva materiály.

Latexové matrace jsou vhodné na lamelové i polohovací rošty.

Zvoleným podmínkám nevyhovují žádné slevové nabídky.

Koupit matraci se slevou


Jakou vybrat velikost matrace?

Matrace by měla být vždy o něco větší než ten, kdo na ní spí, nejlépe o 20 cm. Šířka je ideální co největší většinou se udává od 90 cm a více. Kdo je vyšší postavy měl by zvolit prodlouženou délku matrace.

Častým dilematem jsou matrace pro partnery Zde záleží především na tom, co kdo upřednostňuje. Pokud chce každý z partnerů matraci jinak tvrdou nebo pokud se navzájem ruší (například při otáčení se), je vhodné zvolit tzv. partnerskou matraci. Jestliže naopak upřednostňují vzájemnou blízkost a nechtějí mít mezi matracemi mezeru, je ideální matrace celistvá.

Samostatnou kapitolou jsou postele pro mladé. Tato lůžka se dodávají většinou v rozměrech 120 × 200 cm nebo 140 × 200 cm a je to v podstatě takové jedno a půl lůžko. Určené jsou pro spaní jedné osoby s tím, že občas může přespat někdo další.

Jak důležitý je potah?

Při výběru matrace se zaměřte i na její potah. Měl by být snímatelný, pratelný a z příjemného materiálu. Kvalitnější matrace mají potah ze dvou částí, takže když jednu část perete tu druhou máte dále na matraci. Některé potahy mají velmi luxusní vzhled, mohou být opatřené plastickým proševem, který podporuje ortopedické vlastnosti. Některé potahy mohou být obohacené i o různé látky, např.: Aloe Vera, citrusy, levandule či eukalypt.

A co děti?

dětská matrace Malé děti a zejména miminka prospí většinu dne a proto hlavně ony potřebují kvalitní matraci.

Vhodná je pěnová měkčí matrace (studená pěna nebo latexovokokosová). Důležitý je také potah, který musí být snímatelný, prodyšný a pratelný alespoň na 60°C.

Matrace by měla dobře sloužit několik let, proto vybírejte dobře a s rozmyslem. Přejeme dobrý výběr a příjemný a kvalitní spánek.

Koupit matraci se slevou

Slevový server garantuje: