ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktivní dovolená: Jak si užít dovolenou na kole?

Chystáte se strávit dovolenou na kole, ale máte trochu strach, že nebudete stíhat ostatním, že nedokážete po celou dobu udržet vaše děti nadšené, že nevíte, co na takový výlet zabalit? Nebojte se!

aktivni dovolena cyklozajezdy 1

Stále častěji vyhledáváme různé originální způsob, jak strávit dovolenou. Ležet jen u vody nás tolik nebaví, tak si půjčujeme jachty, objednáváme pro sebe a své známé adrenalinové zážitky, pro své drahé polovičky wellness pobyty v pivních lázních, objevné putování po vinných sklípcích, gastronomické výpravy po krajích českých... a v neposlední řadě se snažíme trávit dovolenou aktivně. Kromě turistiky je velmi populární i cyklistika.

Ať už se na dovolenou na kolech vydáte jen  s rodinou, pár známými nebo partou přátel o dvaceti lidech, může se vám stát, že budete mít pochybnosti. Zvláště pokud se k takové dovolené rozhodnete poprvé. Máme pro vás několik rad, které vám do začátku pomohou. Tak neváhejte a šlápněte do pedálů!

Tempo i obtížnost přizpůsobte vždy tomu nejslabšímu!

Tým je silný přesně tak, jak je silný jeho nejslabší článek - tak se to říká obecně v každém sportu a při cyklistické výpravě to platí dvojnásob. Už pár kilometrů přes naše síly nebo kopec, na který nemáme, nás mohou otrávit na zbytek dne a unavit naše netrénované svaly na zbytek dovolené.

Nejslabším ve vaší výletnické partě přizpůsobte jak trasu a její profil, tak i tempo. Zájezd plánujte pečlivě zvláště v případě, že se chystáte vyjet s dětmi. Raději si připravte několik variant trasy a pojměte první den jako "zkušební" s lehčí a kratší trasou - uvidíte, jak děti tuto výzvu zvládají a podle toho určíte zbytek výletu.

Všeho s mírou - to platí i o délce trasy!

Pokud nevyrážíte na cyklistickou výpravu s partou závodních trénovaných cyklistů, kterým jste i vy sami, volte délku trasy s mírou. Před množstvím kilometrů dejte přednost zajímavé trasy, na které se budete moci zastavit na atraktivních místech - vhodné je vyhledat v okolí zámky, hrady, zříceniny, skanzeny, vyhlášené restaurace a hospůdky, ekofarmy, malá soukromá muzea...

Z trasy s krásnými výhledy a zajímavým programem okolo budete mít mnohem více zážitků (a pěkných fotek!) než z výletu, po kterém se v práci pochlubíte maximálně rekordním počtem ujetých kilometrů. Obecně se doporučuje plánovat cestu tak, aby na den nepřipadlo více než 50 km, u slabších cyklistů a dětí více než 30 km.

Buďte ranní ptáčata

Říká se: "Ranní ptáče, dál doskáče." Vyražte každý den na cestu brzy ráno, vyhnete se tak odpolednímu stresu, že nestihnete dojet do rezervovaného penzionu nebo na vybrané tábořiště. Vždy je lepší ráno vyrazit časně a stačit si na konci dne příjemně odpočinout, vykoupat se na přehradě a zajít na limonádu, než spěchat za soumraku a s hrůzou počítat zbývající kilometry.

Nepodceňujte svačinky a nezapomínejte na pitný režim!

Pokud jste byli v plánování cesty důslední a víte, kdy narazíte na restauraci, hospody nebo vesnickou samoobsluhu, stačí, abyste si do batohu sbalili jablko, banán, popřípadě nějakou energetickou nebo cereální tyčinku.

V žádném případě ale nepodceňujte pitný režim. Nejvhodnější je si přibalit alespoň litrovou láhev s čistou vodou, případně iontový nápoj.

Slevový server garantuje: