ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Češi věří online nákupům – dobírka už zdaleka nedominuje!

Ač se vám to nemusí zdát, Česká republika se stala postupně evropskou e-shopovou velmocí! Už i zákazníci si na to zvykli a online nákupům důvěřují čím dál tím více. Dobírka už není zdaleka nejoblíbenějším způsobem platby za zboží – jak to tedy je?

eshop slevove portaly platba online 2 Provozovatele e-shopů či slevových portálů zažívají v současné době opravdové žně. Kupříkladu za loňský rok 2012 se obrat e-shopů pohyboval okolo 37 miliard! Pro lepší představu – zatímco ve Velké Británii se nachází asi 30 tisíc internetových obchodů, u nás jich najdeme asi 21 tisíc! To rozhodně není málo. To pravděpodobně také přispělo k tomu, že se Češi při internetových nákupech pohybují po eshopech jako doma.

Platba na dobírku již při online nákupech rozhodně nedominuje

Zatímco dříve byli zákazníci, řekněme – průkopníci online nákupů u nás, obezřetnější a v obavách z internetových podvodníků si objednávali zboží s možností platby na dobírku, dnes už toto rozhodně není pravidlem. Obliba tohoto způsobu platby pomalu, ale jistě klesá. Přispívá k tomu jednak rostoucí důvěra zákazníků k ověřeným internetovým prodejcům, tak široká nabídka možností pohodlných a bezpečných plateb, kterou obchody často nabízejí.

Zvoleným podmínkám nevyhovují žádné slevové nabídky.

Slevy na módu a módní doplňky

22 % zákazníků platí na internetu kartou

eshop slevove portaly platba online 1 Pro srovnávání si uvedeme přímo čísla. V roce 2010 volilo možnost zaslání zboží z eshopu na dobírku celých 44 %, o tři roky déle – tedy v roce 2013 – je to zatím 37 %. Stále populárnější je proti tomu platba kartou. Z 8 % (2010) toto číslo stouplo na 22 % (2013)!

Nabízí se i platby přes další systémy jako je PayU nebo PayPal. Jsou pohodlnější i levnější.

"Rozmach jiných forem placení, než je dobírka, je zapříčiněn několika faktory. Především je to větší zkušenost a důvěra nakupujících k prověřeným e-shopům. Po opakovaných úspěšných nákupech už se zákazníci nebojí, že přijdou o svá citlivá data a online platby jsou jednoznačně komfortnější než dobírka. Dále je pak důležitá také šíře nabízených platebních metod a jejich důvěryhodní poskytovatelé. Pozitivní zkušenosti jsou ovšem klíčové." komentuje výsledky studie výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci APEK Jan Vetyška.

Online platby jsou rychlé, pohodlné a levnější než dobírka

Ve prospěch online plateb také hraje jejich rychlost. Zákazník rád vidí, že prodejce vidí platbu v podstatě okamžitě a může také stejně rychle reagovat. Z průzkumu APEK navíc vyšlo, že i zákazníci, kteří tyto metody platby obvykle nepreferují, často v časovém presu zvolí ty nejrychlejší způsoby – to potvrdilo 60 % spotřebitelů.

Náš internetový trh je opravdu zahlcen. Velké množství internetových obchodů a slevových portálů ale může vést i k tomu, že se často setkáme se špatnou zkušeností. Pokud se stále internetového nakupování bojíte, anebo jen zatím nemáte vybrané své oblíbené e-shopy, nezoufejte. V takovém případě jsou velmi užitečné recenze ostatních zákazníků. Ti totiž většinou své negativní zkušenosti s konkrétními prodejci rádi sdělí.

Jak jste na tom vy? Jak často nakupujete na internetu? Věříte prodejcům a platíte kartou?


  1. Nákupní rádce 1. díl: Vybíráte parfém? Co je tester? Hledáte dárek?
  2. Nákupní rádce 2. díl: Chcete darovat perfektní kabelku? Poradíme!
  3. Nákupní rádce 3. díl: Originální tipy na fotodárky!

Slevy na zboží z e-shopů

Slevový server garantuje: