Detoxikace organizmu

Připadá Vám, že je Vaše pleť nezdravě zašedlá a bez života? Máte alergie? Kruhy pod očima? Nejde Vám zhubnout, i když se opravdu snažíte? Nebo se prostě necítíte dobře? Možná je čas na detox.

 

34

 

Co je detoxikace?

O detoxikaci organismu slyšíme čím dál častěji, ve skutečnosti to ale není žádná novinka. Tělesná očista byla pravidelně prováděna už ve starověké Indii, jen se tenkrát nevědělo, že v podstatě jde o odstranění toxinů z těla a poté dodání velké dávky živin. To pomáhá chránit tělo před nemocemi a předčasným stárnutím. Na lidské zdraví má detoxikace tak přímý vliv hlavně proto, že správný detox Vám pročistí krev díky odstranění jedů z jater. Tam se shromažďují během Vašeho života, hlavně po konzumaci některých jídel nebo alkoholu. Nejde ale říci, že by bylo možné držet dietu tak, abyste se vyhnuli skladování jedů. To prostě k funkci lidského těla patří a nelze tomu úplně zabránit, proto je dobré detoxikaci čas od času provést.

Správný detox je tedy podpora funkce jater tak, aby vylučovaly škodlivé látky rychleji a účinněji.

Jak provést jednoduchou detoxikaci doma?

Základem krátkodobé detoxikace je vynechat alespoň na pár dní smažená jídla, omezit kávu, černý čaj a cigarety. Systematická detoxice obvykle zahrnuje tuto přípravu, pak několik dní na vlastní očistu a nakonec alespoň jeden až tři dny, kdy člověk stále omezuje smažené, kofein a nikotin.  Samotných postupů na detoxikaci je mnoho a každý má výhody a nevýhody.

Zde jsme pro Vás vybrali alespoň několik z nich:

  • Omezení jídla na zeleninovou polévku a dušenou nebo syrovou zeleninu. To je klasický způsob detoxikace. Pokud jste citliví na mléčné výrobky (nebo pokud si nejste jistí, jestli na ně citliví jste), vynechte je na pár dní spolu s kofeinem a nikotinem. Tento jednoduchý recept Vás ale omezí jen na několik velmi lehkých jídel, takže byste se ho neměli držet déle než tři dny.

  • Jezte jen ovoce! To je dobrý způsob očisty bez toho, abyste se vyhladověli. Je dobré jíst hlavně ovoce bohaté na antioxidant vitamin C (rybíz, citrusové plody). Nebo zkuste grep, obsahuje draslík, vitamin C a resveratrol - látku chránící před rakovinou a cukrovkou. Ovoce bohaté na pektiny, jako např. jablka, zase díky nim váže toxiny ve střevech a pomůže jim ven z těla.

  • Jezte “jen” zdravěji a přidejte výživové doplňky nebo alternativní medicínu.

Hlavně pijte hodně vody - to platí pro všechny body. Může být dochucená džusem, můžete si dát i bylinkový čaj. Tekutiny podporují látkovou výměnu.

 

Tipy na doplňky stravy:

  • Ostropestřec mariánský

Zázračná bylina detoxikující ohromnou silou játra se hodí zejména pokud se rádi občas napijete. Můžete si koupit tabletky nebo sušený ostropestřec, ten je ale úplně nesmyslně určen k přípravě čaje. Účinná látka silymarin se rozpouští v tucích, proto si ji radši nasypte do ranního jogurtu s musli a ořechy. Nebo si musli snězte samotné a kromě toho spolkněte tabletku.

Je to metoda alternativní medicíny populární hlavně v USA a Kanadě. Hořící svíce ve Vašem uchu má vytvořit podtlak, díky tomu Vás zbaví hučení v uších a lehčích poruch sluchu. Léčí i záněty horních cest dýchacích a celkově je uvolňuje, takže se budete cítit osvěžení a soustředění. Jediné, na co si dát v tomto případě pozor jsou popáleniny z neopatrnosti.

Bobulky acai mají antioxidační účinky a obsahují navíc polyfenoly. Jsou populární po celém světě, protože umějí pohltit volné radikály. Samy o sobě ale nestačí, je nutné doplnit je trochou pohybu a lepším jídelníčkem.

Další dobré nápady k detoxikaci těla:

  • Podpořte krevní oběh a metabolismus!

Zajděte si na jógu, po Praze i jiných městech je dnes jóga-center mnoho. Většina z nich nabízí i kurzy s volným přístupem, takže nováček může přijít na první lekci kdykoliv během celého roku. Důvěřujte lektorovi, hlavně pokud jste jógu nikdy necvičili. Opraví Vás, pokud budete cvičit špatně, a to je důležité, protože v józe pro správný účinek pozic záleží na maličkostech. Jóga je výborné cvičení i pokud máte problémy s klouby. Můžete si sice zajít i na procházku, oproti tomu na józe ale teď v zimě neprochladnete.

  • Koupelová sůl

Horká voda pomůže vyplavit toxiny na povrchu kůže a těsně pod ním. Při horké koupeli se solí se otevřou kožní póry jako kdybyste se potili.

  • Pijte vodu s citronem

Jednoduché a účinné. Nekupujte slazené nápoje a místo toho si připravte vodu s citronem, zázvorem nebo mátou.

Slevy na detoxikaci


Tagy: krása
Slevový server garantuje: