Drsný kraj s vlídnou tváří to jsou Jeseníky

Pod rozsáhlé pohoří ležící  v severozápadní části Moravy, spadá několik dalších území: Rychlebské hory, Hrubý Jeseník, Nízký Jeseník. Pradědská hornatina a Králický sněžník. Všechna tato pohoří jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Patří k velmi zachovalým přírodním celkům a to z toho důvodu, že území bylo osídelno až v pozdějším období, asi ve 13. století. Do té doby tady byly pouze neprůchodné hraniční lesy. Teprve rozvoj kolonizace s sebou přinesl zemědělství, těžbu rud a počátky průmyslu. Ale i přes to, si tato oblast uchovala hodně z původního rázu, kde vítězí příroda a život tu stále není jednoduchý. Ovšem pokud sem zavítáte, určitě podlehnete místnímu kouzlu hor a přírody.

Zajímavé a nepříliš drahé ubytování není v tomto kraji žádný problém, vybere si každý, kdo má chuť tento drsný kraj poznat.

Dovolená v Jeseníkách se slevou

Jeseník

Přirozeným hlavním centrem Jeseníků, je město Jeseník, který je známý hlavně jako lázně. Nad městem najdete vyhlášené Priessnitzovy lázně,  s vynikajícím ojedinělým mikroklimatem, několika desítkami pramenů a balneoparkem. Dalšími lázněmi v místě jsou lázně Lipová a přímo v centru i lázně Jeseník. Nejstarší památkou ve městě je gotická Vodní tvrz, kde sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka, v jejímž sklepení je expozice věnovaná zdejším proslulým čarodějnickým procesům na Jesenicku ze 17. století. V okolí města narazíte na oblíbená výletní místa jako např. Křížový vrch, rozhlednu na Zlatém chlumu a rašeliniště Rejvíz.

Šumperk

Dalším významným a velkým městem je Šumperk, rozkládající se v údolí řeky Desné.  Jedná se v podstatě o jednu ze vstupních bran do pohoří Jeseníků. Dá se odtud dostat k nejvýznamnějším horským místům jako je Červenohorské sedlo, Ramzová či k úpatí masivu Králického Sněžníku, nebo Vodopádu nad Borovým potokem.

Bruntál

Třetím velkým střediskem je Bruntál. Ten je proslulý svým zámkem a jeho parkem. Město je bohaté na další kulturní památky, je zde několik kostelů, významných domů. A zde  je také známá Křížová cesta Lipovou alejí na Uhlířský vrch.

Lázně Karlova Studánka

Malé lázně v okrese Bruntál s několika léčivými prameny  a lázeňskými domy. Nachází se tu bazénový komplex s vodoléčbou a termoperapií. Je to také výchozí bod pro tůru na vrchol Pradědu, který vede naučnou stezkou Bílé Opavy, turisticky zajímavý je zdejší uměle vybudovaný vodopád. Nedaleko odtud  leží známý hrad Sovinec.

Velké Losiny

Tato obec je známá především svým typickým zámkem a ruční papírnou, založenou na sklonku 16.století. Patří vůbec k nejnavštěovanějším místům v celých Jeseníkách. Papírenskou manufakturu dal vybudovat v místech bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína. Ve Velkých Losinách naleznete také termální lázně.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Pokud zavítáte do Jeseníků v létě, určitě byste si tuto úžasnou technickou zajímavost neměli nechat ujít. Nejkrásnější pohled na tuto stavbu je nejspíše z letadla, ale i pokud zůstanete při zemi, bude to pro vás nezapomenutelný zážitek. Tato vodní elektrárna se nachází na říčce Divoká Desná.  V roce 2005 se zařadila mezi 7 největších divů České republiky.  Určitě doporučujeme exkurzi na tuto významnou stavbu, kterou je ovšem nutné předem rezervovat.

Praděd

Praděd se svými 1491m je nejvyšší horou Hrubého Jeseníku a zároveň celé Moravy. Je zde asi nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota tu nepřesahuje 1 °C. Na jeho vrcholu najdete 162 m vysoký vysílač s rozhlednou a restaurací.

Petrovy Kameny

Petrovy kameny se nechází kousek pod vrcholem Pradědu, který tvoří tři mohutná skaliska vysokých 7 metrů. Z důvodu ochrany přírody  je sem  v létě vstup zakázán, ovšem v zimě tudy vedou lyžařské sjezdovky, na kterých je s jistými omezením lyžování povoleno. Petrovy kameny jsou především známy z dob čarodějnických procesů, kdy byly označovány za  dějiště čarodejnických sletů. Pověst praví, že jméno dostaly po mladém kováři, který se zde ukryl se svým děvčetem, když prchali před jejím otcem.

Králický Sněžník

Tato hora leží 1424 m nad mořem a jedná se o nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří Králický Sněžník, nacházející se na státní hranici s Polskem. Jméno hory je odvozováno podle dlouhého zimního období, kdy sníh na vrcholu vydrží až 8 měsíců. Pod tímto vrchol em na jižním svahu pramení řeka Morava.

Dovolená v Jeseníkách se slevou

Slevový server garantuje: