English? Français? – Víte, jak vybrat jazykový kurz?

Do you speak English? Hablas español? Parlez-vous français? I na to se vás možná zeptají při příštím pohovoru, a ne jen tehdy. Uvažujete o jazykovém kurzu? Poradíme vám s jeho výběrem!

jak vybrat jazykový kurz škola Slýcháte ze všech stran, že svět se "zmenšuje"?

Je to tak. Už to nemáme blízko jen k sousedům - v Evropě jsme jako doma a ani přes kontinent to už není taková dálka, samozřejmě pomyslně.

Znalost jazyků po vás vyžadují v zaměstnání, u dětí ve škole, hodit se vám ale mohou i v běžném životě – pryč jsou doby, kdy jste na dovolenou jezdili nejdál na Balaton.

Nicméně právě kvůli té pomyslné "blízkosti" s okolním světem je nyní i snazší se cizí jazyky naučit. U nás na Topsleva.cz najdete jazykových kurzů ve slevě hned několik!

Zvoleným podmínkám nevyhovují žádné slevové nabídky.

Při výběru kurzu zohledněte všechna hlediska – volný čas i vaše očekávání

Rozhodli jste se, že se naučíte anglicky, španělsky, francouzsky, německy nebo třeba japonsky? Uvažujete o jazykovém kurzu, ale říkáte si, že to není nic pro vás, že jsou spíše pro mládež? Omyl.

Jazykové kurzy navštěvují lidé všech věkových kategorií. Při výběru toho, který by seděl právě vám, je ale nutné zohlednit všechna hlediska:

  • Co od kurzu očekáváte?
  • Kolik můžete v týdnu obětovat času?
  • Jste začátečník? Už jste se tento jazyk někdy učili? Chcete si jen zdokonalit konverzační znalosti?
  • Toužíte po mezinárodním certifikátu?
  • Chcete poznat i kulturu dané země?
  • Jste při studiu obvykle cílevědomí, nebo se musíte do učení nutit?

Učebnice pro samouky vás toho příliš nenaučí

Na výběr je nespočet různých typů kurzu. Vybrat si můžete i z různých typů jazykových škol. Možná se přímo na jazykový kurz necítíte – možná se bojíte při učení větších kolektivů. Musíte si ale uvědomit, že učebnice pro samouky typu "Anglicky za 30 dní" ani chytré CD-romy vás pravděpodobně mnoho nenaučí. V obou případech vám totiž chybí kontakt s vyučujícím, učebnice vám nedá možnost vyzkoušet si v daném jazyce komunikovat. Proč myslíte, že bývá nejefektivnější při studiu jazyka pobyt v cizí zemi? Právě díky neustále komunikaci.

Slevy na jazykové kurzy

Jak jste na tom s časem? Máte možnost navštěvovat kurz dvakrát týdně?

jak vybrat jazykový kurz škola 1 Co se týče času, doporučuje se navštěvovat jazykové kurzy dvakrát týdně po dvou hodinách. Možná, že si říkáte, že když jste byli na střední škole, stačila vám na němčinu i jedna nebo dvě hodiny týdně. To je možné. Bohužel v době, kdy je mysl trénována neustálým studiem i jiných předmětů, vstřebává i jazyk snáze. Pokud už vám není ani třicet let, je lepší vybrat intenzivnější kurz. Navíc pokud vás dennodenně zaměstnává práce a rodina, nebudete mít nejspíše čas na dělání domácích úkolů a vzdělávání mimo kurz – i proto je lepší na kurz docházet co nejčastěji.

Výběr školy: klasické jazykovky i kulturní centra jednotlivých zemí

Jazykové školy jsou bezpochyby dobrou volbou, je ale třeba hledat ty kvalitní. Za poslední roky jich totiž vyrostlo jako "hub po dešti". To samozřejmě není na škodu – přinejmenším roste konkurence. Nicméně to může vypadat i tak, že svoji jazykovou školu může mít téměř každý. Zkuste se proto informovat u přátel a známých – mají dobré nebo špatné zkušenosti s některou ze škol? Využít můžete i ukázkové hodiny zdarma. Zajímejte se o to, jak jsou hodiny vedeny, s jakými učebnicemi škola pracuje, jak jsou vybíráni pedagogové.

Právě úloha lektora je rozhodující. Pokud už máte s jazykem zkušenosti, vyplatí se zkusit lekce s rodilými mluvčími – naučí vás se obratně vyjadřovat, rychle reagovat a poznáte často i něco z kultury země, odkud váš lektor pochází. Nicméně i mnozí čeští učitelé mají takové kvalifikace, že i rodilé mluvčí spolehlivě nahradí, a pokud si potřebujete osvojit znalosti gramatiky nebo se připravit na zkoušky k získání mezinárodního certifikátu, jsou lepší volbou právě oni. Zeptejte se pro jistotu, zda po zapsání máte možnost kurz změnit -  je možné, že vám styl výuky konkrétního pedagoga nebude vyhovovat.

Kromě jazykových škol můžete navštěvovat i jazykové kurzy nabízené kulturními centry jednotlivých zemí. British Council, Alliance française (Francouzská aliance) a další, nabízí kurzy za o něco vyšší ceny, za to si ale můžete být jistí, že jejich nabídka je jedna z nejkvalitnějších na trhu.

Nejste si jisti? Hledejte školu s certifikátem!

Pokud si nejste jisti, jestli vámi vybraná škola nabízí ty nejlepší služby, orientujte se podle certifikátu ACERT. V České republice existuje nezávislé profesní sdružení ACERT (Asociace certifikovaných jazykových škol), které sdružuje jazykové školy splňující přísná pravidla sdružení. Jednotlivé školy prochází pravidelně inspekcí, která kontroluje kvalitu jazykového vzdělání, úroveň lektorského sboru, prostředí i technické zázemí škol.

Slevy na jazykové kurzy

Slevový server garantuje: