Jak správně vybrat ergonomické nosítko na dítě?

Hlavní důvod pro nošení dětí je pro většinu rodičů usnadnění práce, snadnější manipulace, a také rozvíjení citového pouta mezi matkou a dítětem. S miminkem nebo batoletem v nosítku nebo v šátku toho mnohem více zvládnete a máte mnohem větší volnost pohybu než s dítětem v kočárku. Ke koupi byly dlouhou dobu dostupné dva typy nosítek a to: klokanky a krosničky.

ergo baby Klokanky jsou nosítka, která jsou specifická tím, že mají mezi nožičkami specifický pruh látky. Jsou určeny na nošení většinou čelem k nosiči nebo čelem od nosiče. Klokanky jsou vhodné do jednoho roku věku dítěte.

Krosničky mají pevnou kovovou konstrukci. V této konstrukci je sedátko pro dítě, mají mohutný bederní pás a ramenní popruhy pro rodiče. Většinou jsou určené pro děti od 6 měsíců.

Ergonomická nosítka pomalu a jistě vytlačují starší typy nosítek z  trhu. Jedná se totiž o moderní nosítka, kterou berou v potaz také fyziologii dětí.

Co jsou to ergonomická nosítka?

Ergonomická nosítka vycházejí z tradičních nosítek MeiTai, která měla obdélník zádové opěrky a k němu přišité dlouhé ramenní popruhy a popruhy na zavázání v pase.  Moderní ergonomická nosítka pro děti mají středně polstrované bederní pásy, díky kterým se váha rozloží do boků. S těmito nosítky je možné nosit i těžší batolata. Zádová opěrka je šitá podle nejnovějších poznatků fyzioterapeutů a ortopedů. Malá miminka jsou kryta látkou až pod krček.  Nosítka pro miminka jsou většinou vybavena opěrkou hlavičky, aby nedošlo k nechtěnému záklonu, když dítě usne.

Dětská nosítka nejsou určena jen pro malé děti a na výlety do přírody. Jsou určena i pro rodiče odrostlejších dětí, které chtějí venku běhat samostatné, ale přeci jen jim ještě nestačí síly a potřebují poponést.

Nejoblíbenější typy nosítek

Manduca

Nosítko pochází od německého výrobce. Je velikostně vhodné pro děti od 4 až 5 měsíců, díky delší zádové opěrce je vhodné i pro odrostlejší batolata. Manduca má vložku i pro nejmenší miminka a je tedy možné s ní nosit ve vertikální poloze i novorozence.

Nosítko je oblíbené zejména pro svou univerzálnost. Můžete nosit děti od narození až do cca 2, 5.

manduca

Liliputi

Liliputi nosítko má původ v Maďarsku a je vhodné pro děti od 3 - 4 měsíce až přibližně do 2 let. Bederní pás je spíše tužší a není příliš široký, takže jde dobře dotáhnout i velmi hubeným maminkám. Nosítko je ekonomické a jednoduché. Vhodné zejména pro rodiče, kteří se nechtějí s nosítkem příliš nastavovat a potřebují levnější variantu.

Bondolino

Nosítko vyráběné v Indii nemá na zapínání plastové spony, ale má v pase suchý zip. Ramenní popruhy se zavazují v pase, a proto jsou velmi dlouhé a dotahují se ručně. Podle výrobce je nosítko vhodné pro děti již od narození, ale kvůli širšímu sedu a poměrně volné zádové opěrce, je lepší pro děti minimálně od 2 měsíců.

Toto ergonomické nosítko na dítě je oblíbené zejména rodiči, kteří přešli z nošení v šátku. Vázání Bondolína je ovšem oproti šátku velmi jednoduché. Kvůli svým rozměrům je vhodné pro děti tak do 1,5 roku.

Storchenwiege

Nosítko od německého výrobce, který mimo jiné vyrábí i pevné šátky, a tak i toto nosítko je ze šátkoviny. Ze všech nosítek je nejvíce podobné klasickému MeiTai a je nejskladnější, nejslabší a nejstřídmější. Nosítko je vhodné zejména pro miminka od narození asi do jednoho roku. Dá se říct, že díky své konstrukci je specialistou na malá miminka.

Zvoleným podmínkám nevyhovují žádné slevové nabídky.

Slevy až 90 % na dětská nosítka

Podle čeho nosítko vybírat?

Při výběru je vhodné přihlédnout k následujícím okolnostem:
  • pro jak staré a jak těžké dítě je nosítko určeno
  • jakou postavu a celkovou konstituci budou mít osoby, které budou nosítko s dítětem nosit
  • z jakých materiálů bylo nosítko vyrobené
  • jak skladné nosítko potřebujete
  • jestli se s nosítkem zachází dobře a snadno
Dětská nosítka mohou být velice dobrý pomocníkem pro maminky i pro táty. Díky nim můžete doma udělat domácí práce či vyrazit na výlet do hor, aniž byste se museli nějak zvlášť omezovat a navíc dítě budete mít stále u sebe. Také jsou v nosítkách miminka mnohem spokojenější než jinde. Ovšem nezapomínejte, že ani v těchto nosítkách by neměly děti trávit většinu času, aby se mohly správně rozvíjet a růst.
Slevový server garantuje: