LED žárovky a pásky

Vzhledem k rychlému vývoji na trhu se žárovkami, k vekému sortimentu a výběru, co a kam můžete v domácnosti použít, přinášíme základní přehled o tom, co je vlastně LED žárovka, na co se hodí, kde ji použít a  jak ji správně nainstalovat.

Pokud se tedy rozhodneme, že vyměníme staré klasické žárovky za LED světla, měli bychom si nejprve uvědomit pár základních rad a pravidel. LED žárovky mají tři typy závitů E27 - klasický, velký, E14 - o něco menší a GU10 - určený pro bodová světla. Vše je řádně označeno jak na žárovce , tak i na obalu. Samozřejmě vám také poradí v obchodě. Poté je třeba se rozhodnout, jaká barva světla nám bude vyhovovat, protože LED světla mají několik druhů barevnosti, která je měřena v kelvinech (K). Například pokud na obalu najdete číslo 6000 K, jedná se o studenou bílou barvu, ta šetří oči, je trochu jako zářivka a hodí se především do kanceláří. Jejím opakem je teplá bílá, vhodná pak do ložnic a jiným klidným místům.

Výkon LED žárovek je jako u klasickým udávána ve wattech, ale u LED je vhodnější porovnávat lumeny, což je světelný tok (lm). Toto číslo značí, jak moc bude žárovka svítit. Čím vyšší číslo, tím vyšší svítivost. Pro představu, pokud má žárovka označení 485 lm, ta může nahradit klasickou žárovku o výkonu 41W. Žárovka se 60 W má svítivost přibližně 750 lumenů.

LED žárovky se slevouDalším parametrem je úhel svícení - rozptyl světla. Prostě čím větší je úhel, tím více žárovka svítí do stran. Toto číslo je opět značené na obalech, např. 50°. Menší úhel se pak hodí spíše do lampiček a větší úhel na osvícení celého pokoje je tím pádem vhodnější větší úhel. Pro lustr je lepší použít LED žárovky, které svítí do všech stran - úhel 270°

A nakonec rada na závěr. U vybrané LED žárovky si zkuste vydělit lumeny počtem wattů. Když vám vyjde číslo nižší než 70, tato žárovka moc dobrá není. Jestli ale vyjde číslo vyšší než 100, toto LED osvětlení je již velmi kvalitní.

Jak instalovat LED pásky

Nejedná se o nic složitého, naopak instalace LED pásků je velmi jednoduchá. Tento návod vám může pomoci tuto práci v pohodě zvládnout. LED pásky jsou především úsporné řešení dekorativního osvětlení a na trhu je široká nabídku nejrůznějších typů. Ale co je to vlastně LED pásek? Jde o samolepící ohebný pásek, na kterém jsou připájeny LED diody, pásky jsou velmi ohebné a tak se hodí hlavně pro osvětlení takových míst, kde by se jiné zdroje světla nainstalovat nedaly. LED pásky se vyrábí v šířkách 8 nebo 10 mm, v různých barevných i typových provedeních. Na každém pásku je uvedena třída krytí. Pásek značený jako IP20 je bez ochrany a určený do suchých prostor. Pásek IP65 je voděodolný a proti tryskající vodě. Pásek IP68 je voděodolný.

Pro použití pásků je nutné je stříhat, můžete použít obyčejné nůžky, ale i elektrikářské štípačky. Nezapomeňte však, že stříhat lze jen na předem vyznačených místech. Nejmenší možná délka je přitom  5 cm. Tato délka se dá bezproblémů sehnat i ve specializovaných obchodech. Dalším bodem je lepení. Pásky jsou vybaveny lepící páskou, která dobře přilne k hladkému a odmaštěnému povrchu. Stačí jen oddělit krycí pásku a pásek je připraven k nalepení na určený povrch. Pásky dobře drží na nábytku, plastovém nebo keramickém povrchu. Na stěnách už je přilnavost daleko horší.

Posledním krokem je připojení LED pásku ke zdroji. Na každém pásku jsou připraveny pájecí plochy, na které je možné připájet vodiče. Vzhledem k tomu, že všechny moduly na pásku jsou již z výroby propojeny, stačí napájení připojit jen k prvnímu segmentu a poté již svítí celý pásek. Jestli vodiče připojujete sami, pájené spoje musíte zaizolovat. Na to se hodí smršťovací bužířka nebo silikon.

A jaký je nejvodnější zdroj pro LED pásky? Obecně je dáno, že pro většinu typů pásku se hodí 12V. Ale to vše je vždy uvedeno na obalu konkrétního pásku.

LED pásky se slevou

Slevový server garantuje: