ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jizerské hory - ráj turistů všeho druhu

Co si vybavíte, když se řeknou Jizerské hory? Ještěd s jeho dominantou - televizním vysílačem, nekonečné cyklistické a běžkařské trasy, několik vodních nádrží, náhorní plošiny, rašeliniště, sportovní areály, ale především nádherná příroda rozprostírající se na severu naší republiky. Najdeme je mezi Krkonošemi a  Lužickými horami. Nejvyšší horou je Smrk 1124 m n. m., ale je zde dále asi dalších 15 tisícovek. Hory jsou pojmenované podle řeky Jizery, která zde pramení.

Jizerské hory se mohou pochlubit například nejrozsáhlejšími porosty bučin v Čechách a unikátní společenstev otevřených rašelinišť s glaciální flórou a faunou. Jizerské hory byly vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí v letech  1967 - 68.

Celé pohoří je kouzelné svými rozhlehlými lesy, seversky drsnou avšak malebnou krajinou a  návštěvníci, kteří této přírodě podlehnou, se sem musejí stále vracet. Místní turistický region, který se jmenuje Sdružení Jizerské hory, zahrnuje regiony Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko. Sportovci si zde přijdou opravdu na své. V Jizerkách je jeden z nejkrásnějších českých lyžařských běžeckých areálů, nejnavštěvovanější běžecký stadion v Bedřichově, odkud pak vede nespočet lyžařských stop Jizerské magistrály. V létě potom tyto cesty slouží cyklistům, kteří se mohou kochat otevřenými planinami a navštívit např. 14 rozhleden v tomto pohoří. za všechny jmenujme alespoň nejznámější Ještěd, Královku, Štěpánku, Frýdlantskou rozhlednu a rozhlednu na Tanvaldském Špičáku. Pokud hledáte vhodné ubytování, určitě si vyberete z velké škály, kterou nabízejí všechna místní horská střediska.

Dovolená v Jizerských horách se slevou

Liberecko

jested

Liberecku samozřejmě vévodí největší město celých Jizerských hor Liberec s Ještědem.Ve městě je velké množství kulturního i sportovního vyžití. Byly zde vybudovány centra, jako např. Babylon, IQlandia, jediný Dinopark pod střechou v Čechách. Najdete zde plavecký stadion, sportovní halu a mnohé další. Město má naprosto dokonalou polohu pro spojení městského života s přírodou. Tramvají můžete dojet až na Ještědský lyřařský areál. 5 km nad Libercem se rozprostírá další lyžařský areál Bedřichov, který je proslaven Jizerskou 50.

Největším turistickým lákadlem je pak Ještěd se svým vysílačem, který má tvar rotačního hyperboloidu. Na místě původně stávala turistická chata, která vyhořela a poté byla vypsána soutěž na novou stavbu, kterou vyhrál architekt Karel Hubáček, se svým projektem. Stavba byla prováděna v letech 1966-1973. Rozhledna je vysoká 94 m a slouží také jako hotel a restaurace. Z vrcholu je výhled na všechny světové strany, velmi dobře viditlený je Bezděz, Český Ráj a za velmi dobrých podmínek  spatříte i pražský Petřín. Vysílač na Ještědu patří mezi novodobé divy Česka.

Jablonecko

Velkým konkurentem Liberce a odvěkým rivalem je Jablonec nad Nisou.  Je snad až raritou, jak blízko sebe mohou vyrůst  dvě velmi velká města. Jablonec se znám hlavně svou bižuterií. Nejzajímavějšími stavbami jsou secesní budovy , kostel Nejsvětějšího srdce Páně a radnice na Mírovém náměstí. Město je v podstatě vstupní branou k mnoha lyžařským areálům, turistickým a cykloturistickým trasám v Jizerských horách. V Jablonci sídlí turistické informační centrum.

Za klenot Jablonce je označována vodní nádrž Mšeno, která má zásluhu na tom, jak příjemně se v tomto městě žije. Přehrada byla původně zamýšlena jako součást protipovodňových opatření, až později začala sloužit jako rekreační nádrž. Byla postavena v letech 1906 - 1910.  Nádrž má plochu 39,78 ha s hrází dlouhou 425,5 m. Jedná se o největší městskou vodní plochu ve Střední Evropě. Místním slouží písčité a travnaté pláže, kurty na plážový volejbal, hřiště, dětské koutky, hřiště na tenis či fotbal a velké množství stánků s občerstvením a restaurace.

Frýdlantsko

Frydlant Tento region se nachází na nejsevernějším místě naší republiky. Frýdlant proslul především kulturní památkou nádherného komplexu středověkého hradu a renesančního zámku, který stojí na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá.

Dalším turistickým lákadlem je pak  rozhledna Frýdlantská výšina, postavená na stejnojmenném kopci přímo nad Frýdlantem.

Tanvaldsko

Ozubnice

Tanvald, to je především meka lyžování v Jizerským horách, ale určitě má co nabídnout po celý rok.  Velmi zajímavou turistickou atrakcí je Tanvaldská ozubnicová dráha, která vede z Tanvaldu přes Desnou a Kořenov až do Harrachova. V roce 1992 byla vyhlášena kulturní památkou.

Tato oblast má bohužel i svojí smutnou historii v podobě protržené Přehrady Desná, která byla dostavěna v roce 1915. O pouhých 10 měsíců později došlo k tragédii, kdy hráz byla protržena. Během velmi krátké doby došlo k zaplavení údolí pod hrází a neštěstí si vyžádala 62 lidských životů.

Dnes je kolem bývalé přehrady turistům k dispozici naučná stezka.

Dovolená v Jizerských horách se slevou

Slevový server garantuje: