Krkonoše - naše nejvyšší pohoří

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří na území České republiky. Nachází se v severovýchodní části  při hranici s Polskem a podle územně-správního členění náleží ke Hradeckému a Libereckému kraji.  Jedná se o území o rozloze 547,87 km a pohoří se rozprostírá v rozmezí 400 až 1602 m n.mořem. Krkonošský národní park byl vyhlášen v roce 1963. Na východě sousedí s Broumovskou vrchovinou a na severozápadě pak s Jizerskými horami. Na druhé straně hranic v Polsku je Kotlina Jeleniogórska a Rudawy Janowickie. Rozhodně patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice a pokud se rozhodnete je v blízké době navštívit, máme pro vás několik tipů na cenově velmi zajímavé pobyty.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn se dá považovat za kulturní, sportovní i správní centrum celých Krkonoš. V létě ráj turistů a cyklistů, v zimě láká na největší skiarál na našem území. Město nabízí obrovskou kapacitu ubytovacích míst,  od nejluxusnějších hotelů, přes penziony až po soukromé aparmány. Téměř všechny nabízí alespoň malé wellness zázemí. Špindlerův mlýn se může pochlubit krásným Aquaparkem, který využijete po celý rok, jsou zde totiž vnitřní i venkovní bazény a ubytovat se lze přímo v areálu ve velmi pěkném hotelu. Ve městě je také velké množství nejrůznějších restaurací. Kdo ani tady nechce vynechat nákupy, sídlí zde několik luxusních obchodů, hlavně tedy se sportovním vybavením a sportovní servisy.

Na tůry či na lyže můžete vyrazit do blízkého okolí. Nachází se tu hned několik zajímavých míst, jako např. Labská přehrada, Medvědín, Mohyla Hanče a Vrbaty. Ze Svatého Petra lze dojít přes Luční Boudu až na Sněžku.

Dovolená v Krkonoších


Labská bouda a Pramen Labe

Labská bouda je mediálně známý soukromý hotel v první zóně Krkonošského národního parku a leží 1340 m n. mořem. Budova je významným orientačním bodem,  jedná se o  moderní železobetonovu  devítipatrovou  budovu z roku 1975. Jmenuje se podle původního hostince, který  však vyhořel. Není sem povolen vjezd soukromým vozidlům, vzhledem k zóně Národního parku.

Necelý kilometr odtud se nachází Pramen Labe. Je to turisticky upravené místo jako počátek Labe. Najdete ho ve výšce 1387 m n. m. na Labské louce.

Harrachov

Druhým největším centrem je nejspíše Harrachov, a samozřejmě sportovním střediskem, proslaveným Světovým pohárem ve skocích na lyžích. První skokanské můstky tu stály již v roce 1920. Asi 3 kilometry nad Harrachovem se nachází důležitý hraniční přechod s Polskem.  V okolí Harrachova se nachází několik turistických okruhů, které vás zavedou i do Polska. Na české straně patří k nejvyhledávanějším výletům  Mumlavský vodopád, ležící přibližně 1,5 km od Harrachova. Vytváří jej řeka Mumlava a jeho výška je až 12 m. Nejmohutnější bývá při jarním tání. V zimě naopak často zamrzá a stává se z něj ledopád.

Pobyty v Harrachově

Rokytnice nad Jizerou

Kousek pod Harrachovem leží větší turistické i lyžařské centrum Rokytnice nad Jiezrou. Lanovky vedou až Lysou horu 1344 m n. m. Najdete  tu velké množství lyžařských areálů, ale i v létě má Rokytnice co nabídnout např. velký lanový park. Nedaleko se nachází Pančavský vodopád a několik rozhleden, ze kterých je úchvatný pohled na Krkonoše či Jizerské hory.

 Pec pod Sněžkou

Dalším významným horským střediskem v údolí řeky Úpy,  je Pec pod Sněžkou, jejíž největší dominantou je výškový hotel Horizont.  Toto centrum tvoří spíše hotely a penziony rozeseté po kopcích a údolích.  Ale má to svoje kouzlo, v podstatě zde končí hlavní silnice a středisko si žije po svém.  Samozřejmě nejdůležitějším bodem Pece je naše nejvyšší hora Sněžka.

Pobyty v Peci pod Sněžkou

Sněžka 

Jeden z našich národních symbolů leží ve výšce 1602 m n. mořem a jedná se o naši nejvyšší horu. Vrcholem prochází česko-polská hranice a na vede sem několik turistických tras z obou zemí.  Také se zde nachází několik budov Kaple sv. Vavřince, Polská bouda  a Nová Česká poštovna. Na Sněžku se lze  nechat vyvést novou kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou, která byla postupně do provozu uvedena v letech 2013 a 2014. Nahradila tak původní, již nevyhovující sedačkovou lanovku. Na Růžové hoře se nachází mezistanice.
Slevový server garantuje: