ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Letní nákupy: Poradíme, jak vybrat sluneční brýle!

Chystáte se na dovolenou, jen vám ještě chybí kvalitní sluneční brýle? Poradíme vám, jak je vybrat. Není to tak jednoduché!

letni nakupy jak vybrat slunecni bryle 1

Balíte  právě na dovolenou. Na seznamu posledních nákupů už máte skoro všechno odškrtané – opalovací krémy, plavky, osušky i slunečník… možná už máte dokonce vše zabalené v kufru. Máte ale kvalitní sluneční brýle? Jejich nákup není sice žádná věda, není to ale ani zrovna jednoduché.

Extrémně nebezpečné je UV záření odrážející se od reflexních povrchů, mezi které patří například vodní hladina!

Slunečních brýlí je na trhu na tisíce. Nenechte se ale zlákat prvními, které uvidíte jen proto, že se vám líbí. Módní trendy a výstřelky nejsou jediným faktorem, který by měl při výběru hrát roli. Základním požadavkem na sluneční brýle je stupeň ochrany před UV zářením, které poškozuje oční čočku i rohovku. Právě v létě je toto opravdu aktuální. Extrémně nebezpečné je totiž UV záření, které se odráží od reflexních povrchů, jako je například voda (dále například hladký chodník nebo sníh). Jestli se chystáte k moři, tak výběr brýlí rozhodně nepodceňujte!

Myslíte si, že čím jsou brýle tmavší, tím spíše vás ochrání před UV paprsky? Omyl!

Sluneční brýle, které splňují všechny bezpečnostní požadavky, by měly být certifikované podle standartu EEC. Sledujte tedy značku EEC. Rozhodně nedejte na první dojem. Neplatí, že čím tmavší brýle, tím větší ochrana! Kvalitní ochranu před UV zářením mohou poskytovat jak brýle tmavé, tak i úplně světlé, nebo jen lehce ztmavené.

letni nakupy jak vybrat slunecni bryle 2

Pozor na tmavé brýle bez UV filtru! Mohou být nebezpečné!

Naopak na trhu se nachází i zcela tmavé brýle, které UV filtr zcela postrádají. Pozor na ně! Ty mohou být extrémně nebezpečné, dokonce škodlivější než brýle žádné. Tmavé brýle totiž způsobí rozšíření zorniček a do očí tak proniká více UV záření než bez brýlí.

UV filtr se značí číslicemi od nuly do čtyř. Pro dovolenou u moře je ideální číslo tři. Vybírejte i podle tvaru. Brýle by měly oči chránit i ze strany, být lehké a pevné.

Důležité je zohlednit i účel brýlí - pro řízení volte polarizační skla

Dbejte i na účel brýlí. Pro sporty, jako je lyžování, běh či cyklistika, se hodí skla rozjasňující – žlutá. Pro pobyt na ostřejším světle volte skla tmavší. Pokud jste řidiči a využíváte sluneční brýle při řízení, určitě si vyberte polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky.

Slevový server garantuje: