Nákupní rádce 1. díl: Vybíráte parfém? Co je tester? Hledáte dárek?

Vybíráte parfém pro sebe a nebo hledáte ideální dárek? Jaký je opravdu rozdíl mezi parfémem, parfémovanou vodou a toaletkou? Čtěte 1. díl našeho nákupního rádce!

nakupni radce jak vybrat parfem vuni 1

Podzim už se nějakou dobu zabydluje v našem okolí, listí opadalo, počasí je stále sychravější a studený vítr nás nutí se pomalu vybavovat pletenými šálami… ať chceme, nebo ne, pomalu se blíží i Vánoce, a věřte, že i když to není třeba zrovna váš případ, mnozí se již poohlíží po vánočních dárcích. Občas se totiž opravdu vyplatí předejít prosincovému stresu a zásobit se dárky dopředu. Přichystali jsme proto pro vás šikovného nákupního rádce, který vás až do Vánoc bude zásobovat tipy a radami na to, jak vybrat ideální parfém, knihu, dárek pro děti, prarodiče, partnera…

1. díl našeho seriálu se bude věnovat parfémům. S krásnou vůní téměř nikdy nikoho neurazíte. Je ale třeba vědět, co vlastně chceme koupit a jaký je vkus obdarovaného. S naším nákupním rádcem se ale v parfumérii neztratíte!

Parfém, parfémovaná a toaletní voda – víte, jaký je opravdu rozdíl?

Nejdříve se podíváme na označení samotného produktu. Nejčastěji se setkáme s parfémem, parfémovanou vodou (Eau de Parfume, edP) a toaletní vodou (Eau de Toilette, edT). Rozdíl je především v tom, jak mnoho vonné kompozice daný produkt obsahuje, jednodušeji řečeno, jak je vůně silná a jak dlouho vydrží. Obecně by se dalo předpokládat, že parfém je nejsilnější, parfémovaná voda o něco méně silná a toaletní voda je slabší. To platí především u vůní stejného druhu. Pokud máte vybraného třeba Diora, silnější bude parfémovaná voda než „toaletka“. U různých vůní ale toto pravidlo vždy neplatí. Zatímco u nějaké lehké květinové vůně, vám i parfémovaná voda bude připadat slabší, u Chanel No.5 si vystačíte s toaletní vodou.

Podívejme se na čísla. V parfému najdeme 15 až 30 % vonné konzistence v koncentrovaném lihu, v parfémové vodě 8 až 15 % vonné konzistence v 85-90% lihu, v toaletní vodě už jen 4 až 8 % vonné konzistence v 80% lihu.

Jaká vůně je pro mě ta pravá?

Hledáte parfém pro sebe, a nebo potřebuje perfektní dárek? Krásná vůně jím bezpochyby je. Otázkou ale zůstává, jak najít tu pravou. Vnímání vůní je totiž velmi individuální a to, co voní někomu, nemusí vonět někomu jinému. Pokud vybíráte vůni pro sebe, není lepší rady, než si všech pořádně „očichat“. Když ale hledáte dárek pro někoho blízkého, ocitáte se na tenkém ledě. Vžijte se do kůže obdarovávané osoby. Znáte její vkus? Je sportovní? Potrpí si na módu? Chodí často večer do společnosti? Zkuste zjistit, jaký parfém zrovna používá – v parfumérii vám podle toho mohou vybrat vhodné kandidát.

nakupni radce jak vybrat parfem vuni vanoce

Kromě individuálního vkusu ale existují i další parametry. Jedním z nich je příležitost – chcete parfém na denní nošení nebo do společnosti? Pro mladou slečnu se může hodit lehčí a sladčí vůně jako stvořená na romantické rande. Tím se dostáváme i k tomu, že ne každá vůně se hodí ke každému věku…

Co je parfémový tester? Proč se nehodí jako dárek...

Když hovoříme o parfémovém testeru, nemyslíme tím mini flakónky, které dostáváte jako dárek k nákupům v parfumériích. Testery, které máme na myslí, jsou ve flakónech standardní velikosti a slouží k tomu, abys si zákazníci v parfumériích mohli vůni vyzkoušet. Od ostatních vůní běžně k prodeji se liší tím, že jsou zabaleny v bílé krabičce. Nejsou tedy zcela vhodné jako dárek, ale pro osobní potřebu to příliš nevadí. Samotná vůně je totiž zcela totožná s tou, která je určena k běžnému prodeji.

Slevy na parfémy


  1. Nákupní rádce 1. díl: Vybíráte parfém? Co je tester? Hledáte dárek?
  2. Nákupní rádce 2. díl: Chcete darovat perfektní kabelku? Poradíme!
  3. Nákupní rádce 3. díl: Originální tipy na fotodárky!

Slevový server garantuje: