Proč je biokosmetika lepší?

Někdy je také označovaná jako zelená kosmetika. Je to zdravější a bezpečnější alternativa běžné kosmetiky, která obsahuje pouze nebo téměř pouze přírodní látky.

Přírodní látka ale nemusí být nutně získaná například z nějaké konkrétní rostliny. Ve skutečnosti existují laboratoře, kde se vyvíjejí a syntetizují přírodní látky. I když se to na první pohled může zdát jako nesmysl, je to naprosto v pořádku. Přírodní látka je totiž podle zákona látka, která není rozlišitelná od čistého extraktu získaného z přírodního zdroje. Neobsahuje tedy ani stopové množství rozpouštědel, kovů a jiných látek, které se běžně používají při chemických reakcích. Kosmetické firmy investují do výzkumu a vývoje takových způsobů výroby kosmetiky, ke kterým bude potřeba co nejméně surovin, které sice výrobu usnadňují a zlevňují, ale zato postupně škodí lidskému tělu.

Naprosto nejbezpečnější variantou je ale přesto stále kosmetika vyrobená na bázi rostlinných vosků, esenciálních olejů a výtažků z bylin a květin, dobarvená přírodními minerálními pigmenty.

Na surovinách záleží.

Lidská kůže je živá tkáň a absorbuje velkou část všeho, co se dostane na její povrch.

U dekorativní kosmetiky může být efekt ještě silnější, pokud nosíte rtěnku nebo balzám na rty, za celý život údajně sníte 1,5 až 4 balení.

Všechny látky v ní obsažené jsou vstřebány do těla. Poté jsou tyto látky ihned odvedeny do krve a to je právě ten důležitý moment, kdy biokosmetika vítězí na celé čáře.

Pokud máte už roky pupínky na čele, které ne a ne zmizet, nebo nějaký podobný kožní problém, možná by stálo za to na nějakou dobu vyzkoušet používat pouze kompletně přírodní kosmetiku.

Drobnější kožní podráždění bývají způsobena citlivostí kůže vůči produktům ropného průmyslu, které se v běžné kosmetice vyskytují. Když přejdete na biokosmetiku, je velká šance, že Vaše problémy s pletí samy zázračně vymizí.

A kde přesně je ten rozdíl?

Stačí si přečíst složení přípravku, bývá uvedeno přímo na etiketě. V kosmetických výrobcích označených jako BIO byste určitě neměli najít například následující položky:
 • Hliník (Aluminium) - podezřelý z vlivu na propuknutí Alzheimerovy choroby. Často se objevuje v antiperspirantech, ale někdy také v pleťových krémech.
 • Umělá barviva - víte, že některá se vyrábí z uhelného dehtu?
 • DEA, TEA, MEA - tajemná označení silných alergenů.
 • Parabeny - vedlejší produkty při zpracování ropy, některé z nich rakovinotvorné.
 • Parfémy - na první pohled vypadají nevinně, ve skutečnosti se ale jako parfém dá oficiálně označit jakákoliv látka, kterou si z nějakého důvodu výrobce nepřeje jmenovat.

Podle způsobu použití je extrémně důležité tedy sledovat složení u tyčinek na rty, krémů, ale také masážních olejů, které si vtíráte přímo na velkou plochu kůže. Biokosmetika je zde sázkou na jistotu.

Často používané přírodní látky

Na obalu přírodní kosmetiky běžně najdete následující složky:
 • oves, používaný do jemného přírodního peelingu
 • růžová voda na podporu hydratace pleti
 • extrakt z ibišku na ochranu proti slunci
 • lékořice a jablečný ocet na zpomalení stárnutí pleti
 • mandlový olej a jiné přírodní oleje do krémů pro zralou pleť
 • peptidové sérum s výtažky z mořských řas jako novinka v boji proti vráskám

Na cenu se v tomto případě nelze vůbec ohlížet.

V řadě případů má drahá renomovaná kosmetika složení úplně stejně špatné jako ta nejlevnější. Nejjistější by bylo studovat složení každého výrobku zvlášť, to je ale dost náročné.

Naštěstí existuje kosmetika nesoucí označení BIO, čemuž lze důvěřovat. Suroviny k výrobě jsou kontrolovány a podloženy certifikátem o tom, že pocházejí z ekologického zemědělství. Tato certifikovaná biokosmetika je vyrobena z  látek, které byly skutečně vyextrahovány z rostlin. Nebyly tedy vyrobeny žádnou syntetickou cestou a je zaručeno, že neobsahují žádné cizí a škodlivé příměsi.

Slevy na kosmetiku


Slevový server garantuje: