ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Šumava - krásná a rozmanitá

Národní park Šumava jistě právem patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v naší republice. A určitě i k nejkrásnějším. Vzpomeňte na tu spoustu filmů, které zde byly natočeny a dodnes mají své kouzlo právě díky nádherné a malebné Šumavě. V některých místech narazíte na téměř nedotčenou panenskou přírodu.

Železnorudsko

Rozhledna na Špičáku

Železná Ruda a její okolí je víceméně víkendovou oblastí pro většinu  "plzeňáků" Za necelou hodinku a půl tu mohou být na cyklistických stezkách nebo lyžařském svahu. Naprosto ideální podmínky. Nejznámějším kopcem je hora Špičák, na kterém je velký  sportovní areál Ski&Bike Špičák. Čtyřsedačková lanovka vám pohodlně přepraví kola, lyže i kočárky.  V letošním roce byla na vrcholu otevřena nová rozhledna, která již nalákala spoustu turistů.

Ze Špičáského sedla vede pohodlná cesta k největšímu ledovcovému jezeru na Šumavě, na Černé jezero.  Nad jezerem je 320m vysoká Jezerní stěna. Odtud se dá dále pokračovat na velmi pěknou vyhlídku na kopci Ostrý, jehož vrchol už leží na německé straně, takže v místní horské chatě si můžete dát pivo jedině za eura. Je odtutd opravdu nádherný výhled. Druhým největším jezerem je Čertovo, to je dostupné jak ze Špičáku, tak i z Rudy.

Dalším lákadlem může být lanové centrum v Železné Rudě ve skiareálu Nad nádražím.  Opět zábava na léto i zimu. Z Rudy i ze Špičáku je možné dojít na horu Pancíř se stejnojmennou chatou a rozhlednou.  Za dobrého počasí je možné vidět i Alpy. Dostat se na ní můžete dnes už asi nejstarší sedačkovou lanovkou na našem území. Nástupní stanice je nad špičáským centrálním parkovištěm. Z Panciře  je možné se vydat na  různé turistické trasy, například směrem na Můstek a dnes již zaniklou osadu Prenet, která kdysi bývala odpočívadlem na obchodní stezce do Německa.

Když půjdete ze Železné Rudy po turistické trase do Prášil, nemůžete minout nejvýše položené a zároveň nejmenší ledovcové jezero na šumavském území, jezero Laka. Z Prášil lze pak dojít přes Prášilské jezero, na horu Poledník se svou nezaměnitelnou a typickou rozhlednou.

Z kulturních památek můžeme jmenovat známý hrad Kašperk, který patří snad nejfotogeničtějším  hradům v naším republice. Filmaři si ho již několikrát vybrali pro svá díla. A další hrad a zámek Klenová, kde se pořádají výstavy.

Centrální Šumava

Z Prášil směrem na východ se  dostáváme do Centrální Šumavy. Tady jsou velkými turistickým středisky hlavně Srní, Modrava, Kvilda, Horská Kvilda, Nové Hutě a Borová Lada. Jsou to horské osady, kde je kolikrát jen pár chalup rozesetých po kopci a mají své osobité kouzlo s horskou krajinou.

Kousek od Srní na soutoku řeky Křemelné s Vydrou, se nachází známá technická památka Čeňkova pila.  Zpracovávala dřevo z lesních kalamit, které sem bylo dopravováno Vchynicko-tetovským plavebním kanálem vybudovaným v letech 1799 – 1801.  Je zde nástupní místo na velmi pěknou procházku kolem kouzelné řeky Vydry s možnou zastávkou na Turnerově chatě, kde chovají vydru Vydrýska známého z Večerníčku. Trasa pokračuje až na královácký dvorec ze 16. století Antýgl, s hojně navštěvovaným autokempinkem.

Pokud navštívíte Modravu, určitě neopomeňte Klostermannovu chalupu, která patříla spisovatelovým příbuzným. Karel Klostermann zde často pobýval a napsal spoutu půvabných knih z prostředí Šumavy.

Z Kvildy, která je nejvýše položenou obcí v České republice, se nejsnáze dostanete k Pramenům Vltavy. Nedaleko odtud je i několik rašelinišť, nejznámější je Jezerní slať.

Boubínský prales s horou Boubín (1362m) patří mezi nejvýznamější přírodní památky střední Evropy. Může být starý až 12 000 let. Na vrcholu Boubína je postavená dřevěná rozhledna. Ta nabízí pohled na celou Šumavu. Lze spatřit Poledník, Luzný, Plechý , Třístoličník a za dobrého počasí i alpské vrcholky.

Ubytujte se v centru Šumavy


Lipno a okolí

Lipensko je ideálním místem pro aktivní i nenároční odpočinek.  V létě je možné provozovat různé druhy vodních sportů, cykloturistiku, pěší turisitiku. V zimě pak lyžování a bruslení.

Údolní nádrž Lipno byla vybudována v letech 1952-62 a je čtvrtou přehradou vybudovanou na Vltavě. Je to největší přehrada i vodní plocha na našem území. V jejím okolí najdete širokou škálu ubytování. Za poslední roky tu vyrostlo obrovské množství luxusních apartmánů. Je to oblast hlavně pro rodiny s dětmi, všude tu najdete nejrůznější hřiště a možnosti pro děti.

V Lipně nad Vltavou je zázemí hlavně pro lyžaře, je tu snad nejrozsáhlejší rodinný lyžařský areál. V létě je zde možnost navštívit Stezku korunami stromů. Můžete se na ni vydat po svých, autobusem nebo lanovkou z centrálního parkoviště.

Stezka korunami stromů

Dalšími významnými středisky v oblasti jsou Horní Planá, Černá v Pošumaví a Frymburk.

Velkou  a známou technickou památkou je Schwarzenberský plavební kanál, spojující jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouskou řeku Große Mühl . Úkolem bylo dopravit kmeny poražených stromů z nepřístupných oblastí na severních úbočích Šumavy k řece Grosse Mühl a po ní k Dunaji, aby bylo dřívím zásobováno hlavní císařské město Vídeň.

Naopak kulturní památky jako Vyšší Brod a Rožmberk  patř ík  nejnavštěvovanějším místům milovníků historie. Ve Vyšším Brodě je pochovaný slavný Záviš z Falknštejna a Rožmberk pak proslavila zdejší Bílá paní.

V této části se nachází nejvyší hora českého území Šumavy, hora Plechý (1378 m n. m.). Nejsnadněji se k ní dostanete z Nové Pece přes Plešné jezero. Kousek odtud je  geografický bod trojmezí, kde se v malém sedlem stýkají hranice tří států České republiky, Rakouska a Německa. Místo je označené trojbokým žulovým hraničním mezníkem.

Odpočiňte si na Lipně

Slevový server garantuje: