Šumava - tipy na výlet

Šumava nemá žádné vysoké hory, nejsou to Krkonoše ani Alpy a přesto je tolik turisty milovaná a navštěvovaná.  Kdo sem jednou zavítá, toho okamžitě okouzlí zalesněné kopce, malebná údolí říček, jezerní slatě, louky, hluboké lesy,  zapadlá stavení a tajemná místa se svou historií. Přijměte prosím pozvánku na několik možných výletů.

Špičák - rozhledna - Černé jezero - Špičácké sedlo

Ideální výlet pro rodiny s malými dětmi a kočárky.  Nástupní místo si můžete zpestřit výjezdem lanovky ve špičáském areálu. Dostanete se k němu pohodlně autem nebo vlakem, vlaková zastávka je jen asi 300m od lanovky. Na lanovce jsou ochotní a pomůžou vám s kočárkem. Čtyřsedačka vás vyveze až k rozhledně, která byla dostavěná v letošním roce 2014, jedná se ocelovou konstrukci s dřevěným opláštěním, vysokou 26,5 m. Konečně je možné z vrcholu Špičáku vidět na všechny světové strany.

Odtud sejdete asi 500 m po cestě a narazíte na červenou turistickou trasu, která vás dovede až k Černému jezeru. Toto jezero je největší ledovcové jezero na Šumavě s rozlohou 18,93 ha a místy hloubkou až 40m. Nad jezerem se tyčí obrovská Jezerní stěna s výškou 320 m.  Od jezera vede pohodlná asfaltová cesta  na Špičáské sedlo, půjdete po žluté. Zde je možnost občerstvení. A po červené se dostanete zpátky na nástupní stanici lanovky. Celý okruh měří necelých 7 kilometrů a zvládnou ho i malé děti.

Železná Ruda - Pancíř - jezero Laka - Železná Ruda

Začneme u Informačního střediska v Železné Rudě, odtud vede modrá značka přes Belveder, Hofmanky až na horu Pancíř, kde je příjemná restaurace, můžete se zde občerstvit za rozumné peníze a mimo jiné navštívit místní rozhlednu. Za dobrého počasí jsou vidět vrcholky Alp, někdy i Dachstein či Grossglockner. Rozhledna je vysoká 18 m, žádný těžký výšlap vás nečeká.

Pokud nechcete šlapat po svých, je možné se na vrchol Pancíře dostat sedačkovou lanovkou, její nástupní stanici najdete nad centrálním parkovištěm na Špičáku. Nebo pokud půjdete pěšky z Rudy, můžete nasednout na lanovku v mezistanici na Hofmankách. Z Pancíře sejdete po žluté do Gerlovy Huti, bývalé skelné huti. Dodnes se zachovalo jen obytné stavení huťmistra. Dnes je zde parkoviště a v zimě je toto místo výchozím bodem pro běžkaře. Z Gerlovy Huti nyní musíte jít podél silnice, ale nebojte se, vede zde pěkná upravená asfaltová cesta i cyklostezka mimo silnici. Dojdete až do Nové Hůrky. Tady odbočte na  modře značenou trasu až na jezero Laka, cestou budete míjet hřbitovní kapli sv. Kříže v zaniklé vsi  Hůrce. Kaple hřbitova sloužila  i jako hrobka sklářských rodin Abelů a Hafenbrändlů. Na hřbitově byl mimo jiné pochován otec Karla Klostermanna.

Po necelých 2 kilometrech dorazíte konečně k jezeru Laka, které je nejmenším ledovcovým jezerem na území Šumavy, leží ve výšce 1092 n.m. a má rozlohu 2,8 ha. Nyní vás čeká už jen asi devítikilomterový sestup přes Debrník zpět do Železné Rudy. Celý okruh měří asi 25 kilometrů,  trasa patří k náročnějším nejen svou délkou, ale i stoupáním na Pancíř a poté na Jezero Laka. Za to budete cestou odměněni nádhernými výhledy po šumavské krajině.

Pojeďte na ŠumavuPancíř

Čeňkova Pila - Turnerova chata - Antýgl

cenkova-pila Pro tuto trasu doporučuji začít na Antýglu a zde i nechat auto, na druhé straně u Čeňkovy pily není někdy možné najít vhodné místo na zaparkování. U Angýglu je parkoviště rozhlehlé a plně dostačující. Antýgl je starý královácký dvorec, který najdete při silnici ze Srní do Modravy, je zde velký autokemping a zároveň nástupní místo pro mnoho turistických tras. Pokud máte více času, můžete navštívit  Vchynicko-tetovský kanál.

Ale zpět k naší trase. V Antýglu u mostu se napojte na červenou turistickou trasu, ta vás provede po celé délce naučné stezky Povydří. Čeká vás mírné asi tříkilometrové klesání k Turnerově chatě, která je jediným možným místem k občerstvení. Po celé cestě jsou krásné výhledy na hučící řeku Vydru s jejími typickými balvany.

Na Turnerově chatě je příjemné posezení na venkovní terase i v interieru, je zde možné i přenocovat. Následuje úsek asi 3,5 km, až na konec této naučné cesty, k Čeňkově Pile. Ta leží na soutoku říčky Křemelné a Vydry a tady taky vzniká řeka Otava. Pila byla postavena v 19. století a je pojmenována po jejím majiteli Čeňkovi Bubeníčkovi. Jedinou nevýhodou této trasy je, že je jednosměrná a není možnost nějakého okruhu. Takže se musíte vrátit stejnou cestou zpět k parkovišti.  Tím tak ujdete asi 13 kilometrů.

 Prášily - Prášilské jezero - Poledník

rozhledna-polednik-005 Poledník byl v dobách hluboké totality nepřístupné a zapovězené místo. Není proto divu, že je nyní hojně navštěvován nejenom pro jeho typickou stavbu rozhledny. Zaparkovat můžete pohodlně v centru Prášil. Na místním rozcestí se vydejte po červené turistické značce až na Prášilské jezero. Čekají vás asi 4 kilometry ne moc náročného stoupání.

Prášilské jezero je opravdu nádherné a stojí zato, k němu dojít. Na jezerem je obrovská jezerní stěna. Bohužel zde není možnost žádného občerstvení, budete muset vydržet až na Poledník. Zbývajících 5 kilometrů vede stále po červené značce.  Cestou je pouze jeden úsek trochu prudčejší, ale viděli jsme odvážlivce zvládnoucí toto na kolech.

Hora Poledník se nachází 1315 metrů n. mořem a na jejím vrcholu vás čeká 37 metrů vysoká rozhledna, která vznikla z věže vojenského zařízení ostrahy hranice, ta sledovala radiový provoz na území Spolkové republiky Německo. Před revolucí byl tento prostor přísně střežen, nebylo přístupné ani Prášilské jezero, dokonce se ani častokrát toto místo nenacházelo na mapách. Pod rozhlednou je bufet, není ovšem otevřený za každého počasí a celoročně.  Pokud se nechcete vracet zpět stejnou cestou, můžete se vydat do Prášil po zelené turistické trase, u Frantovo mostu se napojit na červenou a dojít k parkovišti, je to příjemná cesta podél potoka. Celý okruh měří asi 16 km, je tam sice určitě stoupání na Poledník, ale cesta zpět je již jen z kopce.

Lipno - Stezka korunami stromů

Poslední výlet je víceméně pozvánkou opět pro rodiny s dětmi. Jeden z posledních hitů Šumavy, Stezka korunami stromů, byl zpřístupněn v  roce 2012 a od té doby je hojně navštěvován.

Pokud si chcete  tento zážitek vychutnet ve větším klidu, určitě sem nejezděte v plné letní sezoně, někdy je tu opravdu přeplněno. Možností jak se dostat na Stezku je hned několik.

Můžete zaparkovat v Lyžarské areálu Lipno a nechat se vyvézt lanovkou až ke Koruně, opět je možnost přepravy kol či kočárků. Nebo můžete využít autobus a nebo šlapat pěkně po svých. Od Informačního centra v Lipně vede žlutá Naučná stezka Lipno, měří necelé 2 kilometry a nastoupáte sotva 130 výškových metrů, trasu zvládnou i děti.

Nejprve vás čeká dřevěná lávka, která postupně stoupá mezi korunami stromů až do výšky 25 metrů. Pak se lávka napojí na devítihrannou  vyhlídkovou věž s průměrem 24 m. Celá trasa je bezbariérová. Čekají vás výhledy na Lipno, Šumavu, Novohradské hory i Alpy. Cestu dolů si můžete zpříjemnit jízdou na tobogánu. Zpět do Lipna je možné sjet opět jak lanovkou, autobusem či opět pěšky po žluté.

Pokud máte na Lipno více času, využijte  další atrakce jako místní bobovou dráhu, lanové centrum, velký aquapark Aquaworld Lipno. Celé Lipensko je dělané hlavně pro rodinnou dovolenou, takže si užijí malí i velcí.

Dovolená na Šumavě

Slevový server garantuje: