ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Tipy, jak si užít Benátky

Eurovíkendy začaly být cestovním hitem již na počátku devadesátých let, kdy se českým turistům otevřely hranice a oni tak mohli navštěvovat místa, o kterých do té doby mohli tak maximálně snít. Ale i po téměř 25-ti letech, zájem o eurovíkendy neupadá, spíše naopak. Lidé mají málo času, nechtějí cestování obětovat celý týden dovolené a tak volí tyto prodloužené víkendy jako ideální kombinaci pro odpočinek a poznávání něčeho nového. A myslím, že právě Benátky patřily snad prvním městům, které čechy zajímaly, ať už kvůli dobré dostupnosti, zajímavé historii a překrásným památkám a atmosféře, která tu na všechny dýchne. Pro ty, kteří by toto město chtěli poznat, je připraveno několik výhodných nabídek, jak si toto město příjemně užít.

Město Benátky

Image.ashxBenátky (italsky Venezia) najdeme při mořském pobřeží na severu Itálie a jsou hlavním městem oblasti Benátsko.

Historické jádro se rozprostírá snad na sto ostrovech, navzájem protkunutých mosty a kanály, to jsou typické Benátky a tak si je také každý již předem představuje. Ve dnech tzv. "vysoké vody" se zde hladina moře zvedá až o 90 cm.

Město je zapsané do kulturního dědictví UNESCA.  Převládá zde především turistický ruch a koná se zde celoročně spoustu kulturních akcí mezinárodního charakteru. Nejznámějším je asi Mezinárodní filmový festival a hlavní cenou je Zlatý lev sv. Marka.

Něco málo o historii Benátek

Historie tohoto města spadá až do období stěhování národů a jméno Venezia nese podle kmene Venetů/Benetů. Původní osada zde byla založená již v 5.století. Jeho poloha od začátku město předurčovala k obchodu s východním středomořím a Byzancí. Benátky se tak staly samostatnou republikou s vlastními volenými orgány, v čele s dóžetem. První zmínky o něm pocházejí z r. 679.

K největšímu rozmachu města dochází ve středověku na přelomu 15. a 16. století, kdy se kromě obchodu a mořeplavectví rozmáhá také výtvarné umění a  do Benátek se sjíždějí ti nejznámější umělci tehdejší doby, jako jsou např. Tizian a Tintoretto. Na konci 16. století pak dochází k pozvolnému ztrácení moci, zejména po objevu plavebních cest kolem Afriky.  Definitivní konec Benátské republiky přínáší francouzská okupace z roku 1797, kdy město nachvíli připadlo Rakousku a po bitvě u Slavkova byly Benátky opět francouzské. Až v r. 1866 se město připojilo k sjednocené Itálii.

Kanály a mosty

Benatky6 Kanály a mosty  jsou opravdu naprosto typickým znakem Benátek, hlavní ulice doplňuje asi stovka kanálů, kde panuje čilý dopravní ruch.

"Hlavním" kanálem je pak Canal Grande, který je asi 4 km dlouhý a téměř 70 m dlouhý, prochází přímo historickým jádrem a spojuje hlavní nádraží a přístav s historickým náměstím svatého Marka. Nejznámějším a zároveň nejstarším je most Ponte di Rialto s mramorovým obloukem, dlouhým 48 m.

Po kanálech se pohybují motorové čluny a hlavně klasické gondoly.

Nejznámější památky

Benátky, to je historie sama a tak na každém kroku narazíte na nějakou  tu pamětihodnost či zajímavost. K nejznámějším samozřejmě patří bazilika svatého Marka a Dóžecí palác. Dalšími významnými stavbami jsou pak gotické kostely Santa Maria dei Frari a Santi Giovanni e Paolo, renesanční stavby Bibliotheca Marciana a kostel San Giorgio Maggiore a barokní kostel Santa Maria della Salute.

Krásnými stavbami jsou taktéž zdejší paláce. Pro příklad uvádíme ty nejznámější Palazzo Fondaco Dei Turci, Palazzo Vendramin - Calergi. Na Canal Grande narazíte na Caˇda Mosto, jedná se vůbec o jeden z nejstarších paláců ze 13. století. A nesmíme zapomenout na Palazzo Ducale - Dóžecí palác, jako sídlo dóžete a benátské vlády, ze 14 až 15. století.

Cesta do Benátek

Možností, jak se do Benátek dostat, je hned několik. Nejrychlejší a nejsnadnější je cesta letadlem, letiště je totiž přímo v Benátkách. Kdo se létat bojí, může využít dalších variant. Cestovat můžete po vlastní ose, z Prahy jste v Benátkách autem za necelých 9 h, převážně po dálnicích, kdy pouze v Rakousku musíte zaplatit průjezdy tunely  a dálniční známku, v Itálii nezapomeňte na mýtné. Několik autobusových společností vypravuje linky do Benátek a nakonec je tu vlaková přeprava, která je časově nejnáročnější, ale možná i nejromantičtější.

Nejideálnější doba pro návštěvu

Benatky8 Samozřejmě nejvíce turistů do Benátek zavítá v plné sezoně v létě, kdy jsou okolní pláže přeplněny turisty, kteří kromě moře chtějí zažít i trochu kultury. Komu davy nevadí, může vyrazit i v létě, ale i ostatní roční období mají co nabídnout.

Je pravdou, že Benátky jsou zaplaveny turisty víceméně po celý rok, ale nejméně jich  je nejspíše v zimě, kdy sice teploty klesají k nule, ale  zas tu například nebudete nikde cítit zapáchající vodu z kanálů a nebudete se prodírat davy v ulicích. Jaro a podzim využívají téměř všichni, kdo nechtějí zažít letní nápory, ale zároveň už touži po teplejším počasí a příjemných procházkách v tomto nádherném městě.

Ubytování

Benátky jako centrum turistického ruchu samozřejmě nabízejí širokou škálu ubytování, od kempů, hostelů, penzionů až po luxusní hotely. Takže opravdu záleží jen na vašem vkusu a na vaší peněžence, co si si zde chcete dopřát a užít.

Ovšem je pravdou, že hostely už dávno nepatří k těm nejlevnějším formám ubytování, protože místní provozovatelé pochopili, že studenti jsou skvělým zdrojem financí. Proto se vám možná vyplatí zamluvit nějaký penzion v centru města, Ušetříte za dojíždění do historického jádra. Nejdražší jsou samozřejmě hotely, které  byly zbudovány ve zdejších palácích, proto také do spousty z nich není možný volný přístup. Tyto historické paláce pak svým hostům nabízejí ubytování v pokojích s původními freskami či originálními gobelíny.  Tady na vás historie opravdu dýchne.

Eurovíkend v Benátkách levně

Tip na romantickou procházku po Benátkách

Benátky rozhodně nejlépe prozkoumáte pěšky pro historickém jádru a určitě nesmíte vynechat jízdu gondolou po místních kanálech, odtud je Benátky docela jiný pohled a spoustu zajímavostí ani není možné spatřit jinak než z lodi. Je těžké vybrat, kterou památku určitě navštívit, ale vynechat byste neměli Palác Caˇd’Oro, který zároveň slouží jako galerie a tak můžete obdivovat tento architektonický  skvost zvenčí i zevnitř, kdy si můžete prohlédnout gobelíny, sochy, obrazy a frezky.

Určitě také navštivte nejznámější most Ponte di Rialto, který je turisty neustále obležen, asi jako náš  Karlův most. Když jste v Benátkách nesmíte minout náměstí sv. Marka s jeho nezaměnitelnou bazilikou a Dóžecím palácem, rozhodně můžeme doporučit i večerní návštěvu tohoto náměstí, kdy je vše kouzelně nasvíceno. Zajděte si na dobrou večeři do nějaké místní restaurace a rozhodně, poté si můžete najít nějakou příjemnou kavárnu či vinárnu a určitě ochutnejte nějaké kvalitní italské víno s pěkným výhledem na město a moře.

Je těžké vybrat vybrat to nejlepší z tohoto města. Pokud budete mít chuť a vyjedete, určitě si na tomto nádherném historickém místě najdete to svoje a necháte Benátky na vás dýchnout svoji nezapomenutelnou atmosférou.
Slevový server garantuje: