ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Top letní destinace: Chorvatsko stále vede!

"Když k moři, tak do Chorvatska." Asi tak uvažuje značná část české populace. Jak si jinak vysvětlit, že se Chorvatsko stále drží na prvním místě nejnavštěvovanějších letních destinací? Chystáte se tam letos i vy?

chorvatsko dovolena leto prazdniny cestovani 1 Když máte volný víkend, jedete na chatu, nebo chalupu. Když chcete "vyvézt" rodinu k moři, jedete do Chorvatska.

Odpovídáte tomuto zažitému modelu? Co nás na Chorvatsku tak vábí? Podíváme se této top destinaci "na zoubek".

Možná si říkáte, že teď má každý "hluboko do kapsy" a na dovolenou pojede tak maximálně k Máchovu jezeru.

Omyl. Cestovní ruch žádný pokles zájmu nezaznamenal, ba naopak. Ať je krize, nebo není, na letní cesty do zahraničí si zjevně potrpíme.

I přesto, že se cestovní kanceláře předhánějí v atraktivních a exotických nabídkách, čeští výletníci jsou věrni svým osvědčeným destinacím. Ačkoliv máme možnost vyrazit v létě do Karibiku, Maroka, Indie a kolem světa, Chorvatsko je naším druhým domovem – zřejmě.

Chorvatsko: Vedou 8 denní pobyty s vlastní dopravou

chorvatsko dovolena leto prazdniny cestovani 2 Do Chorvatska každoročně vyjede přes 600 tisíc turistů, těší se tedy u nás největšímu zájmu. Pokud volíme dovolenou organizovanou cestovními kancelářemi, nejčastěji vybíráme 8 denní pobyt a vlastní dopravu. Možná právě i proto se Chorvatsko těší oblibě. Vlastní doprava je v tomto případě výhodnější než letecká a zkuste najít lepší místo u moře, kam byste dojeli vlastním vozem. V tom Chorvatsko opravdu vede.

Na tento trend reagují i cestovní kalendáře – 85 % nabízených zájezdů zahrnuje možnost vlastní dopravy. "Pro sezónu 2013 se očekává, že nejčastější variantou bude 8 denní dovolená vlastní dopravou bez jídla. Na delší pobyty se Češi vydávají buď vlastní dopravou, nebo letecky. Pro náročné klienty letecký zájezd do Chorvatska na 15 dní se stravou all inclusive začíná na 25 000 Kč, průměrná cena je okolo 40 000 Kč." uvedl Michal Vávra, majitel serveru Cestlino, který se zabývá porovnáváním dovolených.

Proč je pro nás Chorvatsko tak atraktivní?

Už jsme si řekli, že Chorvatsko pro nás stále hraje prim. Ale proč? Co je takovým plusem pro české turisty?

  • možnost levné dovolené – Chorvatsko nabízí často jedinečnou možnost vyrazit do zahraničí a strávit pár dní u moře za nízké ceny v porovnání s ostatními letními destinacemi. Nahrává tomu jak možnost vlastní dopravy, tak i široká nabídka i levnějšího ubytování – oblíbené jsou například autokempy!
  • široká nabídka cestovních kanceláří – právě díky oblíbenosti Chorvatska je tato destinace i nejhojněji zastoupena v nabídkách cestovních kanceláří. Některé se dokonce zaměřují přímo jen na pobyty v Chorvatsku. Je tedy opravdu z čeho vybírat.
  • chorvatština – chorvatština je nám zkrátka bližší jako jazyk než třeba taková italština nebo řečtina. To, že se v Chorvatsku snadno domluví, je pro mnohé české turisty opravdovým plusem.
  • čisté moře, krásná příroda – Chorvatsko zároveň nabízí to, co mnohá jiná evropská letoviska nemohou. Chorvatské moře je spolu s tím řeckým jedno z nejčistších. Proto jsou taky tyto dvě destinace vyhledávaným cílem dětských ozdravných pobytů, kde si malí pacienti léčí kožní a dýchací obtíže.
  • srovnatelné ceny – Ačkoliv v poslední době došlo i v Chorvatsku k mírnému nárůstu cen, dá se zde najíst i nakoupit za poměrně srovnatelné ceny jako v České republice.

Nejezdíme naslepo – víme, co od dovolené v Chorvatsku čekat

V neposlední řadě se za pozitivum dá považovat i to, že za ta léta Chorvatsko známe. Pokud se tedy rozhodneme zde strávit týden nebo dva, nejedeme "naslepo". Víme, kde jsou jaké pláže, kde se dá poznat ruch velkoměsta a užít si nočního života.

Na severu láká české turisty historické město Rijeka, níže je oblíbená střední Dalmácie – určitě jste slyšeli nebo dokonce i navštívili letoviska jako je Makarská, Tučepi, Baška Voda nebo Split. Čisté moře, krásné pláže lemované borovicovými háji a rušný noční život. Na jihu na turisty čeká Dubrovník a podél pobřeží nespočet ostrovů, jako je Hvar nebo Brač.

Slevy na dovolenou v Chorvatsku

Chorvatsko vstupuje do EU – Jaké změny to od 1. července 2013 přinese turistům?

  • Bez celních kontrol – 1. července vstoupí Chorvatsko do EU, tedy i do jejího celního prostoru. Znamená to, že od tohoto data odpadnou na hranicích celní kontroly. Neznamená to však, že by vás na hranicích nečekaly kontroly žádné. Běžné hraniční kontroly, při kterých vám bude zkontrolován pas a občanský průkaz zůstanou – vstup do EU neznamená automaticky vstup do schengenského prostoru.
  • Stačí občanský průkaz, děti musí mít svůj pas – Stejně jako do všech zemí EU vám bude i při cestování do Chorvatska stačit jen občanský průkaz. Jelikož ale platí, že každá osoba musí mít svůj vlastní cestovní doklad, musí mít děti do 15 let (tedy osoby, které ještě OP nemají) svůj vlastní cestovní pas.
  • Cenový růst se neočekává – Poslední zprávy z Chorvatska zatím tvrdí, že se vstupem do EU nehrozí žádný výrazný cenový nárůst.

Slevový server garantuje: