Vánoční trhy v Kolíně

Kolín nad Rýnem je čtvrté největší město v Německu a tak jako v mnoha jiných městech i v Kolíně zanedlouho začnou vánoční trhy. V čem je Kolín jiný než města poblíž hranic s Českem?

Zdá se, že Kolín je příliš daleko od Prahy, než aby se tam člověk mohl jen tak vydat na prodloužený víkend. Díky nízkonákladovým leteckým společnostem je ale opak pravdou. Samotný let Praha-Kolín zabere jen asi tři čtvrtě hodiny a pokud si chytře vyberete datum a hodinu odletu, může Vás cesta přijít jen na několik set korun. A co v Kolíně před Vánoci uvidíte kromě pozoruhodného Kolínského dómu? Vánoční trhy nejsou všude stejné, z Kolína to není příliš daleko do Nizozemí, a tak i vánoční cukroví a tradice vycházejí spíše z těch holandských.

Pano_Neumarkt_Weihnachtsmarkt

Trhů je ale v Kolíně několik, stejně jako v ostatních větších městech v Německu.

Trh u katedrály (od 25.11.2013)

Nejznámější a nejkrásnější trh se nachází na náměstí přímo u světoznámé katedrály. Uprostřed náměstí s tržištěm stojí obrovský vánoční strom, ze kterého vedou sítě s rozsvícenými žárovkami, takže je celé tržiště jako pod třpytivou střechou.

Kromě trhů je tento rok na náměstí u Dómu během prosince přes sto hudebních představení s volným vstupem. Konzerty začínají od 10.12. a konají se po sériích každý den od čtrnácti hodin.

Naprostá většina stánků na trhu u katedrály je obsazená řemeslníky, dívat přes rameno se můžete hlavně dřevořezbářům. Můžete ochutnat ale i domácí likéry a koupit si originální a voňavé čaje a koření. Milovníci ručně dělaných svíček a skleněných ozdob nebo figurek si také přijdou na své.

spekulatius

Dát si ale můžete i něco na zub:

  • Sladkosti - jablíčka a hrušky namáčené v čokoládě nebo karamelu, někdy posypané kusy ořechů.

  • Teplá jídla - Bratwurst, Currywurst, vaječné špecle

  • Preclíky

  • Flammkuchen - slaný koláč typicky s cibulí a slaninou

  • Překvapivě, langoše! V Porýní jsou známé jako exotická lahůdka z dalekého Maďarska.

  • Spekulatius - výborné křupavé kořeněné cukroví z máslového těsta, které se do Německa rozšířilo z Nizozemí. Podivné jméno pro tenké placičky ve tvaru zvířátek nebo domečků původně mělo označovat buď ozdobu na stůl, nebo bývá spojováno se svatým Mikulášem, který podle pověstí procházel městy a díval se do příbytků chudých lidí, jestli by mohl nějak pomoci.

Své stánky mají na hlavním trhu i čokoládovna, vánočkárna, palačinkárna; nechybí finský med a perníčková dílna, kde si můžete nechat nazdobit cukroví podle Vašich představ.

Jistě si dovedete představit, že to nejlepší na stáncích se sladkostmi jsou talíře s rozlámanými kousky cukroví, ze kterých cukráři rozdávají kolemjdoucím.

Altmarkt, Heumarkt a skřítci (Heinzelmännchen)

Podle staré legendy kdysi v podzemí u každého domu v Kolíně žili skřítci, kteří přes noc, když lidé spali, udělali všechnu jejich denní práci, takže lidé nemuseli přes den vůbec pracovat. Jednou ševcova žena ale byla zvědavá a chtěla vidět skřítky při práci. Posypala podlahu domu hrachem a doufala, že na něm skřítci uklouznou a ona je uslyší a přijde se podívat. Skřítky to ale rozčílilo, a tak všichni do jednoho opustili město. Od té doby musejí obyvatelé Kolína pracovat.

Trh na starém městě má připomínat právě skřítky ze starého příběhu, takže na něm najdete hlavně krámky loutkářů, řezbářů a jiných umělců. Z náměstí vedou dvě tématické uličky, kterými trh pokračuje - Futtergasse a Glittergasse. V první z nich jsou pouze stánky s kulinářskými specialitami, ve druhé pouze se šperky.

kolin-neum

Neumarkt (od 25.11.2013)

Andělský trh se svými bílými dřevěnými krámky a stovkami svítících hvězd rozvěšených po stromech zaplní celé velké náměstí Neumarkt. Je nejnavštěvovanějším trhem ve městě. Sem si chodí Kolíňané dát svařené víno cestou z práce a taky sem vezmou rodinu na jídlo během sobotní procházky městem.

Stánky se svařeným vínem jsou na Andělském trhu zdaleka nejoblíbenější, ale dát si můžete i vafle nebo Flammkuchen. Nezapomeňte ochutnat Reibekuchen mit Apfelmuss (bramborák se sladkým jablečným pyré).

Další menší trh je u řeky poblíž Muzea čokolády, které stojí za zmínku mimojiné i kvůli jeho střeše, která je volně přístupná a je z ní krásný výhled.

Vánoční trhy jsou kouzelné a lidé na ně chodí moc rádi; často obcházejí několik různých tržišť, protože svařené víno je pokaždé jinak kořeněné. Také Vám ho dají pokaždé do jinak malovaného hrnku, který si můžete nechat na památku, pokud obětujete zálohu za něj.

Nezní to jako hezká zábava na víkend?

Slevy na adventní vánoční trhy


Slevový server garantuje: