Vysoké Tatry - chlouba Slovenska

Tatranský národní park je nejstarším parkem na Slovensku. Od roku 1949 má za úkol ochranu přírody v pohořích Vysoké Tatry, Západní Tatry a Belianské Tatry. Nejvyšší vrchol celého pohoří je Gerlachovský štít vysoký 2655 metrů nad mořem. Tatranský národní park se rozkládá na ploše 73 800 ha a nabízí více jak 1300 druhů zástupců fauny i flóry. Od roku 1993 je společně s polským Tatrzańskim Parkom Narodowym součástí biosferických rezervací UNESCO.

Vysoké Tatry patří rozhodně k nejnavštěvovanějším místům na Slovensku a to jak v letním či zimním období. V létě nabízí bezpočet turistických tras a cílů, v zimě pak sjezdové a běžkařské tratě v nádherném prostředí těchto úchvatných hor.

Když přijedete do Tater, budete nejprve hledat ubytování. Hlavními turistickými středisky jsou Tatranská Štrba, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Tatranská Polianka, Starý a Nový Smokovec, Tatranská Lomnica a samozřejmě Poprad.  Všude najdete hotely, ponziony, soukromé apartmány a kempy. Všechna tato centra jsou propojena populární Tatranskou elektrickou železnicí a zubačkou ze Štrby na Štrbské Pleso.

 Štrbské Pleso

Osada Štrbské Pleso je částí obce Štrba, která je ještě dále rozdělena na Tatranskou Štrbu a Štrbu. Samotné Štrbské Pleso je nejvýše položenou osadou na Slovenku. Zdejší pleso patří snad k nejnavštěvovanějším oblastem.  Jedná se o morénové ledovcové jezero, které leží v nadmořské výšce 1346 m.n.m. a jeho rozloha je 19,76 ha. Místy hloubka dosahuje až 20-ti metrů. Místo je velmi turisticky zajímavé,  v zimě oblíbené středisko Ski Štrbské Pleso a v létě odtud můžete vyrazit na několik turistických tras jako např. Popradské Pleso, Rysy a Žabí pleso, Štrbské Solisko. Koprovský štít a  Velké Hincovo pleso. Oblíbené jsou také výlety do Furkotské a Mlynické doliny. V obci je vyhlášená lázeňská léčebna. První stavbou na tomto území byla lovecká chata Jozefa Szentiványiho, která byla postavená roku 1872, o tři roky později již začaly vyrůstat další turistické ubytovny.

Dovolená ve Vysokých tatrách

Tatranská Lomnica

Obec byla založená roku 1892 uherským lesním statkářem. Jedná se o turisticky i rekreačně velmi významné místo v Tatrách.  Najdeme zde sídlo TANAPu  a muzeum TANAPu. Je to důležité horské středisko pro několik turistických tras, hlavně díky lanovce, která vás doveze na Skalnaté Pleso, odkud lze dále pokračovat na Lomnický štít. Visutá lanovka byla postavena roku 1940. Další zajímavou trasou je cesta na Chatu pri Zelenom Plese a Vekou Svišťovku 2038 m.n.m. V Lomnici najdete obrovské množství ubytovacích kapacit, od velkých hotelů, známých z filmu Anděl na horách, po apartmány a penziony.  Kousíček za Lomnicí také najdete obrovský Eurocamp.

Starý Smokovec

Leží přibližně uprostřed tatranských středisek a patří mezi nejstarší turistické osady. Najdeme ho na stráni Slavkovského štítu. Starý Smokovec je znám Smokovskou minerálkou. První chaty začaly vznikat koncem 18. století. Velký rozvoj pak začal v 19.století za Juraja Rainera, po kterém je pojmenována jedna z chat nad Smokovcem. Středisko se může pochlubit Ski areálem Hrebienok s náročným lyžařským svahem, kde se konalo několik závodů Finále Světového poháru FIS ve slalomu. Místo je vhodné pro nástup pro turistické trasy směrem na   Teryho chatu přes Vodopády Studeného potoka a Velkou a Malou studenou dolinu.  Nebo na Slavkovský štít či Velické Pleso.

Gerlachovský štít 2654 m.n.m.

Zvaný též Gerlach je nejvyšší horou Tater, Slovenska a celých Karpat. Hora je pojmenována podle Gerlachova, nad kterým se vypíná. První výstupy vykonali lovci a botanici a je možné, že někteří z nich vystoupili až na vrchol. Prvním prokazatelným člověkem, který stál na vrcholu byl Ján Still, učitel z Novej Lesnej. Nyní je výstup povolen pouze v doprovodu horského vůdce nebo osobám organizovaných  v horolezeckých svazech. Cena za doprovod se pohybuje kolem 230 Eur za skupinu.

Dovolená ve Vysokých tatrách


Slevový server garantuje: