Předpověd počasí - Chorvatsko

Jak pevnina, tak ostrovy Chorvatska patří do oblasti jadransko-středomořského, mírného podnebí. Přináší s sebou krátké, nikterak tuhé zimy a dlouhá horká léta. Zvláštností je, že jaro bývá studenější než podzim (v létě se moře značně ohřívá a naakumulované teplo je poté vyzařováno, přičemž zpomaluje očekávatelný pokles teploty). Přestože pevnina i ostrovy patří k mírnému podnebí, neprojevuje se zde stejnou měrou a tak může být počasí odlišné, stejně tak mezi oblastí jižního a severního pobřeží. Rozdíly by však neměly být zásadního charakteru.

Ostrovy jsou oblíbeným místem dovolených zejména proto, že zde většinou nebývají úmorná pevninská vedra – oproti pevnině totiž mají ostrovy zpravidla relativně nižší teplotu díky své poloze. Nejteplejším měsícem je červenec. V létě se teplota průměrně pohybuje okolo 25 °C, v období července a srpna až nad 30 °C; v noci klesá zhruba o 5°C v závislosti na oblasti, ve které se nalézáte. Teploty v nejchladnějším měsíci – lednu – klesají jen zcela výjimečně pod 5 °C, proto je přímořská oblast místem, kde trvá prakticky nepřetržité vegetační období rostlin.

Co se srážek týče, nejméně jich mají ostrovy a dále pobřeží, protože vlhký vzduch přímořské oblasti míjí a pokračuje dále do vnitrozemí, kde prší více. Srážky jsou v průběhu roku rozděleny spíše nerovnoměrně, protože v létě je četnost srážek minimálně (červenec je nejsušším měsícem roku), kdežto na podzim a v začátcích zimy četnost stoupá. Druhá vlna srážek pak přichází na začátku jara. Bouřky nejsou neobvyklým jevem, v létě se projevují spíše na severu, v zimě na jihu. Vlhkost vzduchu je většinou optimální a mírná, mezi 60 a 75 %. Sněhové srážky prakticky nehrozí, jsou spíše vzácné a v průměru se objevují jen v jednom až třech dnech v roce a většinou ještě ten den, kdy napadne, taje.

Teplota moře se v různých oblastech Chorvatska liší a záleží samozřejmě také na aktuálním počasí, ale obvykle se pohybuje okolo 24-26 °C, což znamená, že moře není na pocit studené, ale není ani tak teplé, aby po slunění se dostatečně neosvěžilo.

Oblačnost je nízká, pobřeží Jadranu patří k nejslunečnějším chorvatským oblastem s nejnižší oblačností. Slunečné počasí v létě vydrží nejen několik dní, ale dokonce týdnů a někdy i měsíců, proto je Chorvatsko ideální destinací pro dovolenou – špatné počasí, zima a déšť u moře téměř nehrozí.

K návštěvě Chorvatska je nejvhodnější dobou léto, zejména díky možnosti pobytu u moře. K prohlídkám památek by se kromě léta dal doporučit nejspíš ještě podzim, kdy je stále ještě teplo, ale ne natolik, aby chození po památkách bylo únavné. Na dovolenou je tedy určitě vhodné vzít si plavky, opalovací krém s vyšším faktorem, neboť je velice snadné se rychle spálit, sluneční brýle k ochraně očí (ostré pableskování mořské hladiny očím určitě neprospívá!) a jistě také vhodnou, pohodlnou obuv, pokud se rozhodnete k výletu do města. Určitě nelze doporučit brát si s sebou obuv nerozchozenou, výlety se mohou protáhnout (v Chorvatsku je snadné „zabloudit“ do některých krásných starobylých uliček, na trh, k zajímavé budově…) a je škoda zkazit si dovolenou nepříjemnými a poměrně bolestivými puchýři, které budou štípat zejména při koupání. Určitě je lepší se oblékat do světlejších barev, černá tílka a kalhoty raději nechte doma. Při provozování vodních sportů je potřeba dát pozor na suchý a často nárazový vítr bóru, který vane od holých dalmatských pobřežních hor na moře. Tento vítr může na místech, kde je možné se plně rozvinout, vytvářet vlnobití. Za ostrovy a pásy ostrovů, kde vyšší vlny nevytváří, jsou zase časté silné poryvy větru.

Pobyty se slevou - Chorvatsko
Prohlédnout si všechny nabídky pobytů
Slevový server garantuje: